Antalya’nın Gözbebeği Kaş Tatili

Antalya’nın en gözde tatil mekânlarından olan Kaş, Meis Adası manzarası ve deniziyle insana ayrı bir huzur verir. Antalya’ya yaklaşık 3,5 saat mesafede yer almaktadır. Antalya ağırlıklı olarak turistlere ev misafirliği yapmakla birlikte çeşitli otelleri ile Türkiye’nin her kesimine de büyük bir ev sahipliği yapmaktadır. Kaş tatili son dönemlerde oldukça popülerdir.

Kaş’ın virajlı yollarının zorluğu ardında sizleri muhteşem bir mekân beklemektedir. Kaş’taki tesisler ağırlıklı olarak pansiyonlardan oluşmaktadır. Bunların yanı sıra farklı oteller de sizlere ev sahipliği yapabilmektedir. Yaz sezonunda fiyatların biraz artmasından dolayı erken rezervasyon yapmanızı öneririz.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kaş TatiliKekova: Kekova kara ulaşımının olmamasından dolayı kısa bir süreliğine size dış dünyayla bağlantınızı kesmiş hissiyatı verecektir. Kaş tatilinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Kekova Türkiye’nin tek batık kentine ev sahipliği yapan yeridir. Türkiye’nin en iyi dalış rotaları arasında yer alan Kekova doğal SİT alanı olarak koruma altına alınmıştır. Kaş Merkez’den her gün hareket eden tekneler aracılığı ile Kekova’ya ulaşmak mümkündür.

Kalkan: Kaş’a 20 km mesafede yer alan Kalkan Kaş’ın görülmesi gereken şirin ilçelerinden biridir. Doğallığını korumayı başarması nedeni ile sıklıkla tercih edilen bölge Son yıllarda İngiliz turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tatil merkezlerindendir. Kalkan’ın limanı şahane bir plaj ile çevrelenmiştir.

Demre: Kaş tatili listesine yer alması gereken yerlerden biri de Antalya’nın şirin bir ilçesi olan Demre’dir. Kaş’a yaklaşık 40 km mesafede yer almaktadır. Demre’nin en can alıcı noktalarından biri Likya döneminden kalma kaya mezarların bulunduğu Myra Antik Kenti’dir. Ayrıca Demre’nin merkezi de gezmek için oldukça keyiflidir.

Kaş Antik Kentleri

Kaş’ın turkuaz görünümlü denizi bütün stresini alıp götürecek. Kaş sadece Türkiye’de değil tüm dünyada ünlü bir tatil beldesidir. Kaputaj plajı, Akçagerme plajı, İnceboğaz Plajı, Patara Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve büyük Çakıl Plajı ile denizin keyfini çıkarmaya hazır olun. Bu plajların yanı sıra bayanlara özel plajların yer aldığı muhafazakâr oteller de bulunmaktadır.

Xanthos Antik Kenti: Likya’nın en büyük idari merkezi olan Xanthos Antik Kenti Kaş’ın Kınık köyünde bulunmaktadır. Kaş’ın en büyük antik kenti olma özelliği taşımaktadır. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yerini almış bulunmaktadır. Kaş tatili yapıyorsanız olmazsa olmazlarınızdan biri bu kent gezisi olmalı.

Antiphellos Antik Kenti: Eski dönemlerden kalan birçok tarihi kalıntıya sahiptir. Antik Kent’in en ünlü bölümü tiyatrosudur. 4 bin kişi kapasiteli tiyatrosu Türkiye’nin deniz cepheli tek tiyatrosudur. Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar bulunmaktadır. Kaş’ın binlerce yıllık tarihi geçmişine Antiphellos Antik Kenti’nde yakından bakabilirsiniz. Kaş Merkez’den yürüyerek Antiphellos Antik Kenti’ne ulaşmak mümkündür.

Kaş Plajları

Patara Plajı: Türk filmlerinde yer alan bütün çöl sahneleri Patara Plajında çekilmiştir. Türkiye’nin en uzun plajı olan Patara Plajı incecik kumlara sahip masal gibi bir yer. İlkleri ve enleriyle ünlü plaj dünyanın ilk demokratik meclis binasını ve dünyada bulunmuş en eski deniz fenerini üzerinde barındırıyor. Aynı zamanda Noel Baba olarak bildiğimiz St. Nicholas’ın doğum yeri ve soyları tükenmekte olan Caretta Caretta’ların üreme yeridir.

Ayaklarınız kavrula kavrula incecik kumlarında yürüdüğünüz plaj buram buram tarih kokuyor. Tatilin en güzel anı ise dalgalı ve sığ denize kendinizi bırakmaktır. Sakin, huzur, tertemiz denizi ve havasıyla Antalya’nın gözbebeklerinden biri olan Kaş, hem yaz hem de kış aylarında yerli ve yabancı turistleri sıkça ağırlamaktadır. Aynı zamanda harika dalış noktalarına ev sahipliği yaparak dalgıçların vazgeçilmez rotaları arasında yer almaktadır.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı’nın turkuaz rengi özellikle resimlerde harika bir görüntü yaratıyor.  Kalkan’a 7 km mesafede yer alan plaj suyu sıcak olmayan ender plajlardan biridir.  Patara Plajı gibi oldukça dalgalı bir denizi vardır.

Küçük Çakıl Plajı: Akdeniz’in yakıcı sıcağı sizi kavururken kaynak sularıyla beslenen Küçük Çakıl Plajı hayalini kurduğunuz en soğuk su kaynağıdır. Aslında tam olarak plaj sayılmayan bu plaj Kaş’ın merkezinde minik çakıllardan oluşan bir yerdir. Kaş’ta yer alan diğer plajlar gibi dalgalı ya da sığ değil denize iskele ile girilmektedir.

Büyük Çakıl Plajı:  Küçük Çakıl Plajı’na 20 dakika yürüyüş mesafesinde beyaz çakıllardan oluşan Küçük Çakıl’a göre daha geniş bir plaj alanına sahiptir.  Büyük Çakıl Plajı da kaynak sularından beslendiği için suyu oldukça soğuktur. Kaputaj Plajı gibi esiyor fakat denizi onun kadar dalgalı değil.

İnceboğaz Plajı: Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde yer alan plaja Kaş’tan yürüyerek ulaşmak mümkün. İnanılmaz bir manzaraya sahip İnceboğaz Plajının suyu diğer plajlara oranla daha sıcaktır.

Akçagerme Plajı:  Dalgasız ve sıcak deniziyle çocuklarınızla gideceğiniz bir tatil için ideal bir plajdır. Akçagerme Kaş-Kalkan arasında yer alan plaj merkeze 4 km mesafededir. Plajın bazı bölümleri kum bazı bölümleri ise çakıllıdır. Kaş Turizm Meslek Lisesi’nin uygulama plajı olmasından dolayı içerisinde aquapark, çocuk parkı, şezlong, plaj voleybolu, tenis kortları, kafeterya, özel duş ve tuvaletler de yer almaktadır.

Limanağzı Plajı: Kaş’ta bulunan yeryüzü cennetlerinden biridir. Eskiden doğal liman olarak kullanılan Limanağzı’na Kaş’dan kalkan teknelerle ulaşabilmeniz mümkün. Deniz, güneş, kum muhteşem üçlüsünü bir arada yaşayabileceğiniz en muhteşem mekânlardan biridir.

Kaş Tatili Planı

  • Kaş sahip olduğu sakin ve huzur verici havasıyla tatilciler için harika bir fırsat sunmaktadır.
  • Dalış sporuyla su altı zenginliklerini görebilme şansına sahip olabilirsiniz.
  • Tekne turu yapıyorsanız mutlaka Kekova’ya uğramalısınız.
  • Tatilinize heyecan katmak istiyorsanız en iyi seçeneklerden biri yamaç paraşütüdür.
  • Meis Adası da görmeniz gereken yerler arasında ancak buraya pasaportla gidebilirsiniz.
  • Uzun Çarşı’da bulunan lahit fotoğraf karelerinizde mutlaka yer almalı.
  • Bayanların vazgeçilmezi alışverişi de unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.