Bayan Giyim

Giyinme ihtiyacı insanlığın var oluşundan beri süregelen bir ihtiyaçtır.  Zamanla bu ihtiyaç insanların din, örf-adet vb. hayat biçimlerine göre şekillenmiştir. İnsanların mensup oldukları dinin gereklerini yerine getirme isteği, medeniyetler, meslekler ve hatta ekonomik şartlar giysilerde değişikliğe gidilmesine ve çeşitlilik sağlanmasına sebebiyet vermiştir.Türkiye’de bayan giyim sektörü oldukça gelişmiş bir sektördür ve oldukça geniş çeşitliliğe sahiptir. Günümüzde kadınlar spor kıyafetlerden klasiklere, abiyelerden geceliklere kadar istedikleri her çeşit giysiyi kolaylıkla edinebilmektedirler.

Bayan GiyimZamanla bu ihtiyaçtan ötürü gelişen ve genişleyen giyim sektörü erkek, kadın ve çocuk olmak üzere farklı bölümlere ayrılmıştır. Giyinme ihtiyacı özellikle kadınlar için farklı bir öneme sahiptir. Kadınlar fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak kadar güzel görünmeye de önem vermektedirler.

Bayan Giyim Tercihleri

Bayanlar farklı tarzlar üzerinden yapacakları seçimler ile zarif ve şık bir görünüm yakalayabilmektedir. Bayan giyimde birçok farklı tarzda kıyafet çeşidi mevcuttur. Kimi bayanlar spor giyinmeyi tercih ederken, kimileri işleri veya zevkleri sebebiyle klasik giyimi tercih etmektedir. Spor tarzda giyinen bayanlar; eşofman takımı, tayt, spor ayakkabı, bel çantası ve spor şapkalar tercih etmedir.

Bu giyim tarzı bayanların günlük yaşantısında onlara rahatlık sağlamakta ve böylece gün içerisinde kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır. Klasik tarzda giyinmeyi tercih eden bayanlar genellikle ceket-pantolon, ceket-etek, midi veya mini boy klasik elbiseler tercih etmektedirler. Klasik giyim tarzı erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da daha ciddi bir duruşa sebebiyet vermektedir. Genellikle bayanlar tarafından yaptıkları iş gerektirdiği için tercih edilen klasik giyim tarzı, birçok farklı kombinleme tekniği ile zenginleştirilebilmektedir.

Bayan Giyim ve Doğrular – Yanlışlar

Bayanların doğru kıyafet tercihi yapabilmeleri için önemli olan ilk şey tabii ki göz zevkidir. Fakat bundan da önemlisi kıyafet tercih ederken bayanların kendi vücutlarına uygun parçalara yönelmesi ve kararını kendilerine en çok uyan modeller üzerine vermesidir.

Kıyafet tercih ederken bayanların boy, kilo ve yaşlarını göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Zira göze çok hoş gelen bir parçanın yirmi yaşındaki bir bayanda ve otuz beş yaşındaki bir bayanda duruşu ne yazık ki aynı değildir.

Örneğin bacaklarına yeterince güvenmeyen bir kadın tayt ve mini etek tercih ederken iki kez düşünmelidir. Zira yanlış kıyafet seçimi kişinin gün içerisinde rahat hareket edememesinin dışında bir de özgüven eksikliğine sebebiyet vermektedir.

Bayanlar aksesuar seçimi yaparken öncelikle kendi vücut ölçülerine uygun aksesuarlar tercih etmelidir. Eğer fazla kilolu bir bayan küçük bir el çantası tercih ederse bu görüntü pekte hoş olmayacaktır. Fazla kiloya sahip veya geniş omuzlu kadınların daha büyük omuz çantaları tercih etmeleri doğru bir seçim olacak ve şık bir görüntü sağlayacaktır.

Aynı şekilde kısa boylu veya çok zayıf bir kadının çok büyük boyutta bir çanta tercih etmesi de doğru değildir. Zayıf ve ortalamadan kısa kadınların daha ufak el çantaları tercih etmeleri şıklık açısından çok daha doğru olacaktır. Bayan giyimde en çok yapılan yanlışlardan biri de vücuduna göre değil de günümüz modasına göre giyinmektir.

Bayanların kıyafet satın almadan önce ilk olarak denemeleri ve vücut ölçülerine uygun olup olmadığına karar vermeleri gerekmektedir. Zira mankende çok güzel ve şık duran bir parça deneyen bayanın üzerinde o kadar da şık durmayabilir. Kısacası, bayan giyimde kıyafet tercih edilirken göz zevkine de yer vererek kıyafetin vücut üzerinde duruşu göz önünde bulundurulmalı ve o şekilde kıyafet tercihi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.