Behçet Hastalığı

İlk olarak bir Türk Dermatolog olan Hulusi Behçet tarafından bulunmuştur. 1937 tarihinde Behçet Hastalığı olarak uluslararası literatüre geçmiştir. Behçet hastalığı diğer sistemleri de etkileyebilen, bağışıklık sistemindeki bozukluk ile birleşen bir hastalıktır, ataklarla seyreden, çok sayıda organı tutabilen rahatsızlıktır. Kan damarlarını tutan ve vaskülit olarak bilinen bir damar iltihaplanmasıdır. Ortaya çıkma nedeni olarak tahmin edilen fazla çalışan bağışıklık sistemidir.Behçet HastalığıBu hastalık da bütün bulguları bir arada olmadığında tanı koymak zor olabilir.;Eğer hastada ağızda, cinsel bölgede, göz ve deri bulguları var ise tanı daha rahat konulur. Behçet hastalığı kronik bir hastalık olup 5 ila 7 yıl arasında tekrarlıyor, her yaşta görülebilmekle beraber en sık 20-30’lu yaşlarda ortaya çıkar. Erkeklerde daha şiddetli ve fazla görülmektedir. Tüm vücudumuzu etkileyen kendisini iltihaplanma şeklinde gösteren Behçet hastalığı bulaşıcı değildir. Hastalığın en çok görüldüğü ülke Türkiye’dir.

Behçet Hastalığı Belirtileri

  1. Ağızda tekrarlanan aft(ağız içi yarası); Ağız yaralarına her hastada rastlanır.Bu yaralar genellikle sendromun ilk belirtisi olmaktadır. Bu hastalık ağız yaralarının büyük çoğunluğu, sık gözlenen bir hastalık tekrarlayıcı aftlardan ayırt edilemezse de, çok sayıda olmaları ve daha sık tekrar etmeleri gibi farklılıklar vardır. Behçet’teki aftlar genellikle ayda bir veya bir kaç kez tekrar eder.

  2. Deri lezyonları; Özellikle bacaklarda “Eritema Nodozum” ağrılı nohut bezeleridir.Bu sendromlardaki deri belirtileri üç tipe ayrılabilir: Kırmızı ve ağrılı yumrular, sivilce benzeri belirtiler, deri damarlarının hastalanması.

  3. Genital bölgede görülen ülser; Cinsel bölge yaraları küçük, deriden kabarık kırmızılık veya sivilce halinde başlar, zımbayla delinmiş gibi görünümde yavaş iyileşen yaranın gelişmesi izler. Behçet sendromunda cinsel bölgede dışında da benzer yaralar gözlenebilir.

  4. Gözde kızarıklık; Göz hastalığı olarak görülen Behçet Hastalığı körlüğe sebep olabilir,

  5. Bulanık görme

  6. Göz ve göz çevresinde ağrı;Behçet hastalığı gözlerde anterion (ön), posterion (arka) veya tümünü tutan (panuveit) uveit (gözün bir tabakasında iltihap) ,vitreusda iltihabı hücre birikimine veya göz damarlarında iltihabi tutuluma neden olur.

  7. Büyük ve küçük damar tutulmaları

  8. Damar belirtileri: Her çaptaki alterleri tutar. Büyük damarlarda anevrizmaya (baloncuğa) neden olur. Toplar damarlarda ise, damar boyunca iltihaba bağlı yapışık pıhtı oluşabilir.

  9. Mide bağırsak belirtileri gastirolojik yakınmalardır.

Bu belirtilerin herhangi birini gördüğünde sağlık kuruluşlarına başvurunuz. Behçet hastalığı Paterji testi ile anlaşılmaktadır.

Behçet Hastalığında Nelere Dikkat Edilmeli

En dikkat edilmesi gereken şey tedavilerini aksatmamaları gerekir.Asitli ve baharatlı yiyecek alınımda dikkat edilmeli, ağır yiyeceklerden uzak durulması, kimyasal deterjanlar, şeker kullanımına dikkat etmek gerekir.

Behçet Hastalığı Tedavisi

Kesin bir tedavi şekli olmayan Behçet hastalığında, daha çok hastanın şikayetlerini azaltmak amaçlıdır. Nedeni bulunamamakla beraber genetik faktör söz konusu olabilir. Behçet Hastalığı cilt üzerinde yaralar halinde görülüyorsa kolayca kontrol altına alınabilir. Fakat beyin, eklemler, iç organlar da görülüyorsa daha detaylı tedaviye ihtiyaç vardır. Hastalık kendini yenileyebilen türden olduğu için düzenli kontroller hastalığın ilerlemesinde etkili olur. Behçet hastalığı iyileşme ve alevlenme dönemleriyle ilerlemekte, hastalık zaman içerisinde azalma göstermektedir. Hastalığa yakalanan hastaların hemen her birinde farklı belirtiler gösterir. Hastalık kalıcı bir hastalıktır, hastanın dikkat etmesi ve ilaç tedavisi ile birlikte iltihaplanmalar en aza indirilir. B vitamini kulanın, B vitamini ağızda yaralar oluşmasına neden olur, hareketsiz kalmayın,spor, tempolu yürüyüşler, ağız yaraları için kişniş kullanın, cilt temizliğinize dikkat edin, diş çürükleri ağız yaralarını tetiklediği için diş sağlığına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.