Cilt Lekeleri İçin Karbonat

Ciltteki gözenekler bloke olur ve cilt yüzeyindeki, normalde zararsız bakteriler tarafından enfekte edildiğinde lekeler oluşur. Çoğu cilt lekeleri, tahrişten başka bir şey değildir, ancak bazen lekeler daha ciddi bir şeyi simgeleyebilir. Örneğin şiddetli lekeler sivilceleri meydana getirebilir, eğer sivilceler doğru şekilde tedavi edilmezse, ciltte yara izine neden olabilir. Diğer lekeler, suçiçeği, zona veya kızamık gibi bulaşıcı bir hastalığa işaret edebilir. Karbonat bunların bazılarına çözüm olabilir.

Lekelerinizin normal olup olmadığı veya daha ciddi bir şey olduğuna dair herhangi bir şüpheniz varsa, dermatoloğunuza danışmalısınız.

LEKELER NASIL OLUŞUR?

Cilt Lekeleri İçin KarbonatÇoğumuzun cildi küçük gözenekler veya follikül diye adlandırılan açık renk tüylerden müteşekkildir.  Bu durum hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir. Her tüyfolikülünün, yağ bezi adı verilen bir bezi vardır. Bu bez, sebum adı verilen yağlı bir sıvıyı salgılar ve cildi ve saçları çok kuru kalmasını engeller.

Eğer bez çok fazla sebum üretirse, ölü cilt hücreleri ile karışabilir ve kıl folikülünü tıkayarak bir lekeye neden olabilir. Leke türü, mevcut bakterilere ve tıkanıklığın derinliğine bağlı olarak gelişir.

LEKE TÜRLERİ

Renk ve vahameti açısından değişen, farklı leke türleri vardır. Follikülünün basit tıkanıklıkları, tıkanıklığın derinliğine bağlı olarak iki leke tipinden birine neden olur:

Dermatolojide, kapalı komedoneadıyla da tabir edilen, beyaz ucu olan siyah noktalar – cilt yüzeyinin hemen altındaki küçük lekelerin dışa doğru çıkıntı yapmasıyla oluşur.

Diğer adıyla, açık komedone–olan siyah uçlu, siyah noktalar, cildin yüzeyinde meydana gelen, daha koyu, daha belirgin lekelerdir.

Bir siyah nokta oluştuktan sonra, cilt yüzeyindeki, normalde zararsız bakteriler tarafından enfekte hale gelir ve aşağıdakiler de dâhil olmak üzere, daha ciddileke türlerine neden olabilir:

Papüller – cilt yüzeyinden kaldırılan katı yuvarlak çıkıntılar.

Püstüller – sümük kafa ile tabanda kırmızı olan darbe dolu şekiller.

Nodüller – papüller gibi fakat çok daha büyüktür ve deride daha derine gömülüdür.

Kistler – tıkanıklığa neden olabilir büyük pusturum dolu, kaynar benzeri topaklar.

LEKELERİN ORTAK NEDENLERİ

Genel inancın aksine, kirli deri, lekelere nadiren neden olur ve aslında çok sık , tahriş edecek şekilde yıkanma, cildi aşırı keseleme, durumu daha da kötüleştirebilir. Lekeler genellikle, zayıf beslenme veya sağlıksız, hareketsiz bir yaşam tarzının sonucudur. Fakat güneş ışıklarına, güvensiz ve korumasız şekilde maruz kalmakta, lekelerin oluşumunda baş sorumlulardan biridir.

Çoğu vakada, lekeler, sebase bezlerini aşırı aktif hale getirmek için uyaran hormonal değişikliklerden kaynaklanır ve folikülleri bloke eden fazla sebum üretir. Bloke follikülüenfekte eden bakteriler şaşırtıcı derecede normaldir ve herkesin derisinde bulunur, ancak ciddi lekeler veya sivilceye daha yatkın kişilerin cilt yüzeyinde bu bakterilerin farklı türlerine sahip olduğu tespit edilmiştir.

Lekeler kalıtımsal da olabilir.

CİLT LEKELERİYLE NASIL BAŞA ÇIKILIR

Bununla birlikte lekelerle yapmanız gereken en son şey, onları sıkmaktır; bu durum, herhangi bir enfeksiyonu daha geniş bir alana yayarak cildi kötüleştirebilir ve cilde kalıcı zararlar verebilir.

CİLT LEKELERİ İÇİN KARBONAT UYGULAMALARI

Parlak ve pürüzsüz bir cilde kim sahip olmak istemez? Kadınlar kadar erkeklerinde ciltlerinin daha güzel ve lekesiz olmasını istedikleri bir gerçektir. Ciltte bulunan lekeler ve ölü deri hücreleri, hiç şüphesiz herkesin korkulu rüyasıdır. Bunlardan kurtulmak için, illa çok pahalı ve meşakkatli klinik yöntemler denemek, avuç avuç paralar dökmek ve çok kıymetli zamanınızı harcamak zorunda değilsiniz artık.

Cilt lekeleri için diğer karbonat uygulamaları ise şöyledir:

Yarım çay bardağı ılık suyu, yarım tatlı kaşığı yaş mayayı, 2 çay kaşığı karbonatı, küçük bir tabağa alınız, yalnız ılık suyu en sona bırakınız, yaş maya ve karbonatı koyduğunuz tabağa, ılık suyu yedire yedire dökünüz, mayanın topaklanmamasına dikkat ediniz. Temiz cildinize bu karışımı maske olarak uygulayabilirsiniz. 7 gün içinde en fazla iki kez uygulayacağınız bu işlem sonrası yüzünüzü sadece suyla temizleyiniz ve eğer dışarı çıkacaksanız, güneşten korunacak şekilde dışarı çıkınız.

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı, 1 çay kaşığı organik/gerçek katkısız bal, 2 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin.  Uygun bir kapta en az yarım saat bu malzemeleri, özleri birbirleriyle iyice harmanlanıncaya kadar karıştırın.  Karışımı, cilde uygulayın ve dairesel hareketle hafifçe masaj yapın. 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın. Haftada bir kez işlemi tekrarlayın.

2 çorba kaşığı karbonat, 1/4 su bardağı limon suyu ve 2 çorba kaşığı toz haline getirilmiş esmer şeker bir fincan içinde birleştirilir. Malzemeler dengeli bir şekilde harmanlanıncaya kadar karıştırılır ve sonra işlemi sadece temizlenmiş cilde uygulayın. Cilde yumuşak bir şekilde parmaklarınızla masaj yapın, kahve renkli lekelere veya sorunlu alanlara konsantre olun. Maskenin 15 dakika kadar yüzünüzde durmasına izin verin ve sonra ılık suyla durulayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.