Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Cilt lekeleri istenmeyen ve rahatsız edici koyu renkli noktalardır. Bunlara yaş, sivilce, ve güneş lekeleri de denmektedir. Bunlar yüzünüz, omuzlarınız, kollarınız veya sırtınızda görünen ve kırmızı, kahverengi veya gri renk tonlarında olabilen lekelerdir. Bu lekeler, cildimizin renginden sorumlu pigment olan melaninin aşırı salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Bu lekeler,görünüm, koyuluk ve ebat bakımından farklı olsalar da, hepsinin ortak noktalarından bir tanesi:  herkes için büyük bir sıkıntı kaynağı olmasıdır.

 CİLT LEKELERİNE NELER SEBEP OLUR?

Bu sorunun birçok cevabı vardır.  Aşağıda bu soruların klinik çalışmalar sonucu alınan cevaplarını bulabilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl GeçerAŞIRI GÜNEŞ IŞIĞINA MARUZ KALMA: Güneşte, bol miktarda güneş kremi uygulamadan solaryumda çok fazla zaman harcarsanız, cildiniz melanin üretimini hızlandırabilir. Bu üretim aslında, kendisini zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için, vücudun tepkisidir ve bu da cilt lekelerinin sayısını arttırır.

HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER: Hamileyken, doğum kontrol hapları veya menopozda olduğu zaman östrojen ve progesteron üretimi, dalgalanma, düzensiz melanin üretimine neden olabilir. Güneş ışığına maruz kalma, bu lekelerde melanin salgısını aktive eder, bu da istenmeyen cilt lekelerine neden olur.

YÜZDEKİ EPİLASYON: Yüzünüzde, cımbız veya benzer metallerle, epilasyon aletleri dâhil, kıl koparmak, cildin kızarmasına neden olabilir. Bu daha sonra, bu bölgelerdeki cilt renginin değişmesine sebebiyet verebilir.

AKNE / YARALANMA: Sivilce, yaralanma ya da herhangi bir cerrahi girişim tarafından geride bırakılan izler, aşamalı olarak yok olmak yerine rahatsız edici, travmatik cilt lekelerine dönüşebilir.

YAŞLANMA: Yaşlandıkça cilt hücreleriniz gençliğinizde olduğu kadar kolay çoğalmaz. Böylece cildinizin hasar görmüş alanları onarması ve cilt lekelerinden kurtulması daha zor hale gelir.

Yalnızca istenmeyen cilt lekelerin nedenlerini bilmek yetmez. Hangi yöntemin, onlardan kurtulmak amacıyla uygun olup olmadığını anlamak için, farklı cilt leke türlerini de doğru anlamamız gerekir. Aşağıda sizin için bu türden basit bir liste hazırladık.

KOYU RENKLİ CİLT LEKESİ TÜRLERİ.

Lekelerin hepsinin aynı olduğunu düşünebilirsiniz. Onların türünü öğrenmek yerine, kısa yoldan tedavi yöntemleri arayabilirsiniz. Ancak, sahip olduğunuz cilt lekelerinintürünü bilmek çok önemlidir. Bu tür bilgiler, sadece sizi, vücudunuz hakkında daha bilinçli kılmakla kalmaz, aynı zamanda onlardan kurtulmak için en uygun tedaviyi seçmenize olanak verir.

MELASMA: Yanaklarda lekeli benzeri bir biçimde görülen koyu renk lekelere işaret eder. Hormonal dengesizlikler, hormonal tedavi veya tiroit işlev bozukluğu, bu tür koyu cilt lekelerine neden olabilir.

LENJİTİNLER: Dağınık görünen ve belirli bir desende olmayan koyu renk lekelerdir. Yaşlı insanların derileri üzerinde genelde “karaciğer lekeleri” olarak adlandırdıklarımızdır bunlar. Genellikle, güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmanın doğrudan bir sonucudur.

SİVİLCE İZLERİ: Bir sivilce herhangi bir bakteriyle enfekte olduğunda, çok acı verici hale gelir ve patladığında, çıkan iltihabın etkisiylebir iz bırakabilir. Bu iz, daha sonra koyu bir cilt lekesine dönüşebilir.

POSTİNFLAMATUAR HİPERPİGMENTASYON: Yıpranmaya yol açan aşınmalar, yanmalar, akne vb. sonucunda,oluşan herhangi bir yaralanma veya travma, o bölgede koyu cilt lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Cilt lekelerinin türüne bağlı olarak, doğal ve evde yapılmış bir kür veya en iyi şekilde yararlanılacak olan kozmetik bir çözüm seçebilirsiniz.

Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

İstenmeyen bu lekeler insanların psikolojisini bozabilir ve onları depresyona bile sürükleyebilir. Bununla birlikte, cilt lekeleri, genellikle bir sağlık riski oluşturmaz. Böylece, onlardan kurtulmak için herhangi bir dermatolojik tıbbi tedaviye gitmek tamamen sizin tasarrufunuzdadır. Herhangi bir kozmetik tedavi uygulamasını seçmek isterseniz, göz önüne alabileceğiniz bazı prosedürler aşağıda verilmiştir.

LAZER TEDAVİSİ:

Ağrı eşiğiniz çok düşük değilse, oldukça ağrısız ve hızlı sonuçlar veren,invaziv olmayan bir prosedürdür. Cilt lekelerinin rengine, boyutuna ve ne kadar derin olduklarına bağlı olarak, tedaviniz için lazer tedavisi türü seçilecektir. Tedaviniz için gerekli seansların sayısı da, aynı faktörlere bağlı olacaktır. Cildinizin, lazer tedavisine tabi tutulduktan sonra çok hassas olacağını belirtmek, hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, güneş kremi stokladığınızdanemin olun ve güneşte birkaç gün dışarı çıkmamaya özen gösterin.

KİMYASAL PEELİNG:

Bir kimyasal peeling, cildinizdekabarcıklanma ve soyulmaya neden olacak bir kimyasalın uygulanmasını içerir, böylece rejeneratif hücreleri aktive eder. Yeni bir cilt formu tabakası bu şekilde oluşur. Gerçekten, kimyasal peeling nispeten ağrısızdır, ancak bazı hassasiyetler yaşayabilirsiniz. Cilt lekelerinizin koyuluğuna ve derinliğine bağlı olarak, cildinizi soymak için kullanılan kimyasal maddeler değişkenlik gösterebilir. Yüzeysel bir kimyasal peeling işleminde:glikolik asit veya laktik asit gibi alfa-hidroksi asit materyalleri kullanılırken, orta dereceli bir kimyasal peeling işleminde:trikloroasetik asit kullanacaktır. En güçlü kimyasal peeling işleminde fenol kullanılır.

Yine, lazer tedavisinde olduğu gibi, seans sayısı,cilt lekelerinin türüne bağlı olarak değişecektir. Kimyasal bir peeling işleminden sonra, cildiniz, kızarıklıklar ve deride pul pul dökülme halleriyle, son derece hassas olacaktır. Güneş koruyucunuzu iyi kullanmanız ve tedaviden sonra birkaç gün boyunca güneşte, dışarı çıkmamak çok önemlidir. Ayrıca iltihaplı cildi yatıştırmak için, hafif ağrı kesiciler reçete edilebilir.

MİKRO DERMABRAZYON:

Cildinizi canlandırmak için kullanılan invaziv olmayan bir tedavidir ve koyu cilt lekelerinden kurtulmada oldukça etkili olduğu,klinik deneylerle ispatlanmıştır. Bu tedavi yine pratik olarak ağrısızdır. Prosedür, cildinize püskürtülmüş mikro-eksfoliye edici kristaller ile başlar ve akabinde onları yumuşak bir şekilde emer. Pullanma ve emme vakumlamanın kombine etkisi, yalnızca cildinizin yüzeysel tabakalarının soyulmasıyla kalmaz, aynı zamanda kollajen üretiminizi de yeniden başlatılır. Böylece, koyu renk cilt lekelerinizden kurtulur, aynı zamanda daha taze görünen, parlayan bir ciltle, hayranlık dolu bakışları üzerinize toplarsınız.

KRİYOTERAPİ:

Cerrahi kelimesini kullanmasına rağmen kriyocerrahi, aslında invaziv olmayan bir tedavi yöntemidir. Bu prosedürde, sıvı nitrojen, ağartmak işlemini başlatmak için,  dondurmak suretiyle, püskürtme tabancası kullanarak cilt lekelerinize püskürtülür.  Leke derinliğine bağlı olarak, bu işlem, birkaç kez tekrarlanabilir. Bu şekilde muamele edilen cilt lekeleri, birkaç gün sonra bir kabuk oluşturacak ve yeni kabuğu ortaya çıkarmak için, birkaç hafta içinde dökülecektir. Dökülen derilere herhangi bir koşulda,çıplak elle müdahale etmeyin çünkü bu yara izine neden olabilir.  Cildinizi kuru tutun ve doktor tarafından söylenenlere riayet edin.

CİLT LEKELERİNDEN KURTULMAK İÇİN ÖNERİLEN DOĞAL METOTLAR

Yukarıda bahsedilen dermatolojik tedavilerden birine girmek, herkes için, gerek maddi, gerekse zaman açısından uygulanabilir bir seçenek olmayabilir. Size en yakın eczaneye ya da dermatolog kliniğine gitmek yerine, mutfağınıza yönelmeniz gereken tek şeyde olabilir.Ev yapımı doğal malzemelerle, cilt lekeleri çıkar mı? diye şüpheyle sorabilirsiniz. Ancak, dürüst olmak gerekirse, mutfağınız,istenmeyen cilt lekelerini çıkarmak için harika, doğal ürünlerle dolu bir hazine deposudur.

Limon, portakal kabuğu, karbonat, doğal bal, halis zeytinyağı, patates, maydanoz, elma sirkesi, yoğurt, süt, badem yağı, yulaf ezmesi, zerdeçal, kantaron yağı, soğan suyu, ananas suyu, papaya, bayır turpu, hatta salatalık ve domates bile, ev yapımı cilt lekeleri kürü için, doğal yollarla, kolaylıkla ve etkili bir şekilde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.