Çocuklarda Aşırı İnatlaşma ve Ağlama Nöbetleri

Alışveriş merkezlerinde, oyun parklarında, oyuncak mağazalarında çocuklarda aşırı inatlaşma ve ağlama nöbetleri görmemiz, oldukça sık rastlanan bir manzaradır. Uzmanlar bu davranışlarının çözümünün tutarlı davranış programı eğitimi olduğunun altını çizmektedirler.

Bu anlamda, özellikle çocuğun kişisel gelişiminin geliştiği 0-6 yaş döneminde, ebeveynlerin evlatlarıyla doğru bir iletişim kurarak, tutarlı davranışlar sergilemeleri çok önem kazanmaktadır.

Çocuklarda Ağlama NöbetleriÇocuklarına karşı aşırı korumacı davranan, onların her isteğini yerine getiren anne ve babalar, ilerleyen zamanlarda bu tip davranışlarla karşılaşacaklardır. Özellikle 0-6 yaş döneminde, tutarlı bir disiplin çerçevesinde yetiştirmeyen ebeveynler, onların inatlaşan çocuklar olması kadar, ileride davranış problemleri sergileyen bireyler olmasına da sebep olmaktadırlar.

Çocuklarda inatlaşmanın ve ağlama nöbetlerinin en sık karşılaşıldığı dönem, erken çocukluk dönemi adı verilen ve 2-3 yaşlarını kapsayan dönemdir. Bu süreçte çocuk, anne ve babasına istediği şeyleri yaptırabilmenin bir takım yanlış yollarını öğrenmektedir. Yaşları biraz daha ilerlediğinde, durum daha da ciddileşir ve hareketler büyümeye başlar.

Ağlama krizleri, yerde tepinme, öksürme ve hatta kusma gibi eylemler göstererek anne ve babalarını etkilemeyi başarırlar. Durumdan etkilenen ebeveynler olumsuzluğa son vermek için, çocuğun isteğini yerine getirirler ve bu eylemler sürüp gider. Ebeveynin istekleri karşılamasının bir diğer nedeni de, etrafın olumsuz bakışlarıdır. Bu durumdan rahatsız olan büyükler, hareketleri sonlandırmak için çocuğun isteğine karşılık verirler.

Çocuklarda bu olumsuz davranışların önüne geçebilmek için, bir uzman yardımına başvurulması oldukça önemlidir. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi, ebeveynlerin alacağı tutarlı davranış programı eğitimi, onların 1-2 ay gibi kısa bir süreçte, çocuklarının inatlaşmalarıyla baş etmelerini öğrenmelerini sağlayacaktır.

Bireyler böylelikle, çocuklarına sağlıklı sınırlar koymayı öğrenerek, doğru iletişimin temellerini atmaktadırlar. Çocuk 1,5-2 yaşına geldiğinde, bir pedagogdan yardım alınması ve sağlıklı sınırlar koyma konusunda eğitilmek, ileride anne ve babaya büyük kolaylıklar sağlayacak, çocuğun gelişimi açısından da önemli bir adım atılacaktır. Birey henüz bu tip davranışlar sergilemiyorsa bile, alınan uzman yardımı sayesinde bu davranışlarla baş etme yolları öğrenilebilir ve böylece anne ve baba duruma hazırlıklı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.