Çocuklarda Sağlıklı Kişisel Gelişim

Çocukların fizyolojik gelişimi için yapılması gereken tüm şartlar yerine getirilirken, duygusal gelişimi için alınması gereken önlemler genellikle ihmal edilmektedir. Oysa çocuklarda sağlıklı kişisel gelişim izlenmesi gerekliliği, en az fizyolojik gelişimi kadar önem taşımaktadır.

Bir çocuğun kişisel gelişiminin tamamlanabilmesi için, 0-6 yaş dönemine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu dönemde, çocuğa karşı davranışlar ve eğitimi, gelecekte onun kişiliğini belirleyecek faktörlerdir.

Çocuğun Gelişiminin Şekillendiği Dönemler

Çocuklarda Sağlıklı Kişisel GelişimBebeğin Bağlanma Dönemi (0-18 ay aralığı): Bu dönem aralığında bulunan bebeklerin, ihtiyaçlarını sevgi ve şefkatle karşılayacak bakıcılara ihtiyaçları bulunmaktadır. Bakıcıdan kastedilen,  başta anne olmak üzere, baba, ailenin büyükleri ve profesyonel bakıcılardır. Bebeğin altını değiştirecek, acıktığında onu doyuracak, banyosunu yaptıracak bu kişiler, ihtiyaç doğduğunda, bebek ağlatılmadan eylemleri yerine getirmelidir. Bebeğin katıla katıla ağlatılarak, ihtiyaçlarının ertelenmesi onun gelişimine ve sağlığına zarar verecektir.

Duygusal ihtiyaçlarına gelindiği zaman, bebekle göz teması kurulması, ona ninni söylenmesi, ölçülü hareketlerle okşanması (genital bölge çevresine dokunulmadan ve bebek mıncıklanmadan) ve banyo sonrasında yapılacak şefkat dolu yumuşak bir masaj şeklinde sıralanabilir.

Bebeğin duygusal ihtiyaçlarının, tek bir yetişkin tarafından, düzenli aralıklarla yapılması önemli bir faktördür. Bu bebeğin temel güven duygusunun tabanını oluşturarak, ileride bir birey olduğunda ikili ilişkilerde sağlıklı davranışlar sergilemesine yardımcı olacaktır. Güven duygusu gelişmeyen bireyler, güvensiz, öfkeli, asosyal kişiler olarak büyüyebilmektedir.

Çocukta Ayrılma ve Özerklik Dönemi (18-36 ay): Bu dönem, çocuğun annesinden ayrı olarak, kendi başına bir şeyler denemeye başladığı ve kendine yetebilmeye adım attığı dönemlerdir. Kendini ifade ederek derdini anlatan, yürüme eylemini gerçekleştirmeye başlayan bebeğe bu imkânlar sağlanmazsa, çocuk kendisini yetersiz hissedeceği için, ileride annesine bağımlı yetişecektir. Çocuğun 2 yaşına bastığı zaman, ebeveynlerinden ayrı odada uyutulması bu konuya örnek olarak gösterilebilir. Anne ve babaların aşırı korumacı tutumları, kişisel gelişime zararı dokunan davranışlardır.

Çocuğun Kimlik Gelişimi Dönemi (36 ay-5 yaş): Bu dönem, çocuğun kişilik gelişiminin oluşmaya başladığı, kendini tanımladığı ve benlik algısının geliştiği dönemdir. Kendini kanıtlamak isteyen çocuğa bir birey olduğu hissettirilerek, bu imkân sağlanmalıdır. Çocuğun özgüveninin oluşması ve başarı duygusunu tadabilmesi için, özbakım becerilerini yapmasına izin verilmelidir. Bu dönemde, çocukların okul öncesi oyun gruplarına gönderilerek sosyalleşmesi sağlanabilir.

Çocuklarda sağlıklı kişisel gelişim bakımından oldukça önemli olan bu 3 dönemi, başarısız geçirdiğini düşünen ebeveynler, mutlaka bir uzman yardımına başvurmalıdırlar. Aksi takdirde, ileride büyük sorunlarla karşılaşmaları mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.