Diyet Listesi

Diyet listesi denilince aklınıza pek çok isim gelebilmektedir. “Canan Karatay diyet listesi”, “Ender Saraç diyet listesi” gibi ünlü isimlerin listelerini duymuşsunuzdur.

Diyet Listesiİnsan vücudu çalışabilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi tüketilen besinlerden almaktadır. Vücudun ihtiyacı olan yani harcanan enerjiden fazla besin tüketilmesi vücutta yağ olarak depolanır ve buda kilo artışına neden olur. Kilo almak beraberinde birçok sağlık problemine de yol açmaktadır. Daha sonra kilo vermek için farklı farklı yöntemler denemek zorunda kalırsınız. Protein diyeti, şok diyet gibi diyet listesi ile kısa sürede kilo vermeyi sağlayan diyet yöntemleri uygulanmaktadır. Kilo vermede en etkili egzersiz yürüyüş yapmaktır. Egzersizler metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlayacaktır.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Diyet yaparken diyet listesine sadık kalmaya özen gösterin. Diyet listesindeki yiyeceklerin haricinde bir şey yemeyin. Diyet listesine uyduğunuz takdirde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Diyet yaparken kendinizi yorgun ya da halsiz hissederseniz diyeti bırakmak yerine enerji toplayabileceğiniz bitki içecekleri içebilirsiniz. İstediğiniz sonucu elde edebilmek için diyetin mutlaka spor ile desteklenmesi gerekmektedir. Yürüyüş ve egzersiz hareketleri içerisinde gün içerisinde hareket içinde olun. Sabah kalktığınızda ilk olarak yarım saatlik bir yürüyüş yapmanız metabolizmanızı daha da hızlandıracaktır. Kahvaltı öğünlerinde size enerji verecek besinler tüketin. Öğlen ve akşam öğünlerinde ise daha çok sebze yemekleri ve bol salata tüketin. Metabolizmayı hızlandıracak besinler tüketin.

1 Haftalık Kolay Diyet Listesi

  • İlk gün sabah kahvaltısında 2 dilim dil peyniri, 5 tane zeytin, 1 dilim çavdar ekmeği, 2 tane yeşil biber, maydanoz, 1 tane domates, 1 bardak şekersiz çay tüketin. Ara öğünde 2 tane ceviz yiyin. Öğle yemeğinde 1 porsiyon sebze yemeği, bir dilim çavdar ekmeği, 1 kâse çoban salatası ve 1 kâse cacık tüketin. Ara öğünde 1 tane kepekli grisini, 1 dilim beyaz peynir, 1 tane armut tüketin. Akşam yemeğinde ızgara balık, roka salatası, 1 dilim çavdar ekmeği yiyin.
  • gün sabah kahvaltısını aynı şekilde yapın. Ara öğünde 2 tane ceviz, 1 tane elma yiyin. Öğle yemeğinde 1 dilim beyaz peynir, 1 dilim çavdar ekmeği, 1 kâse mercimek çorbası tüketin. Ara öğünde 2 tane kepekli grisini, 1 dilim beyaz peynir, cacık tüketin. Akşam yemeğinde 4 adet ızgara köfte, 3 yemek kaşığı bulgur pilavı ve 1 bardak ayran tüketin.
  • gün kahvaltıda çavdar yerine kepekli ekmek tüketin. Ara öğünde 2 tane kuru kayısı, 10 tane fındık tüketin. Öğle yemeğinde 1 dilim beyaz peynir, 1 kâse çoban salatası, 1 kâse mercimek çorbası tüketin. Ara öğünde 10 tane kuru üzüm, 1 kâse yoğurt tüketin. Akşam yemeğinde 1 porsiyon ızgara, 1 kâse salata tüketin.
  • gün sabah kahvaltısını aynı şekilde yapın. Ara öğünde 2 tane ceviz yiyin. Öğle yemeğinde 1 porsiyon sebze yemeği, 1 dilim çavdar ekmeği, çoban salatası ve ayran tüketin. Ara öğünde 1 tane elma yiyin. Akşam yemeğinde 1 porsiyon dana biftek, 1 kâse salata tüketin.

Sağlıklı Diyet Listesi

  • gün sabah kahvaltısını aynı şekilde yapın. Ara öğünde 2 tane ceviz yiyin. Öğle yemeğinde makarna ve salata yiyin. Ara öğünde 2 tane grisini, ayran tüketin. Akşam yemeğinde sebzeli balık buğulama, 1 kâse salata tüketin.
  • gün dil peyniri yerine 2 dilim lor peyniri yiyin. Ara öğünde 2 tane ceviz tüketin. Öğle yemeğinde 1 dilim beyaz peynir, kâse salata, 1 dilim kepek ekmeği tüketin. Ara öğünde 1 tane simit ve 1 dilim beyaz peynir tüketin. Akşam yemeğinde 1 porsiyon ızgara tavuk, 3 yemek kaşığı bulgur pilavı, 1 kâse bol yeşillikli salata tüketin.
  • Son gün ise yine sabah kahvaltısını aynı şekilde yapın fakat çavdar ekmeği yerine 1 dilim tam buğday ekmeği tüketin. Ara öğünde 2 tane ceviz tüketin. Öğle yemeğinde 1 kâse mercimek çorbası, 1 dilim kepek ekmeği, 1 kâse salata tüketin. Ara öğünde 10 tane fındık tüketin. Akşam yemeğinde ise 1 porsiyon tavuk sote,1 dilim kepek ekmeği ve 1 kase bol yeşillikli salata tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.