Guy Fawkes Kimdir

Alan Moore tarafından yazılan çizgi romanda, Guy Fawkes, distopik bir gelecekte faşist bir hükümeti devirmek için çalışan esrarengiz bir figüre dönüşür. Gerçek hayatta vatan haini olduğu bile söylenebilir. Aramalarda V For Vendetta olarak öne çıkan Fawkes, Hakkında çevrilen 2006 yapımı filmle günümüzde varlğından haberdar olduğumuz tarihi karakter. Artık günümüzde Guy Fawkes maskeleri ile de popüler kültürün bir parçasına dönüşmüştür.

Guy Fawkes Hayatı

Guy FawkesGuy Fawkes, 1570’de İngiltere’nin York kentinde doğdu. Her ne kadar yakın ailesini tümü Protestan olsa da, o zamanlar İngiltere’de kabul edilen dini uygulamalara uygun olarak, anne büyükanne ve büyükbabaları Protestan hizmetlerine katılmayı reddeden “gerici” Katoliklerdi. Sekiz yaşındayken babası Edward Fawkes öldü ve dul annesi bir Katolik, Dionis Baynbrigge ile evlendi. Fawkes’in inançlarını yetişkin olarak biçimlendirmek için bu erken etkilerdi.

Yeni Kariyer

21 yaşındayken mülkünü satmıştı ve Seksenli Yıl Savaşında Protestan Hollanda Cumhuriyeti’ne karşı Katolik İspanya için savaşmak üzere Avrupa’ya gitmişti. Askeri kariyeri iyi gitti ve 1603’te bir kaptanlık için tavsiye edildi. Aynı zamanda ‘Guido’ olarak bilinen isminin İtalyan varyantını da benimsemişti.

Aynı yıl, İngiltere’de, James’e karşı bir isyanı veya istilayı kışkırtmak için destek aramak üzere, kralı Philip III’in İspanya’sına gitti. İspanya ve İngiltere’nin hala teknik olarak savaşta olmasına rağmen Philip reddetti.

Fawkes ve İspanya

Aynı yıl, İngiltere’de “isyan” James’e karşı bir isyanı kışkırtmak için destek vermek üzere, kralı Philip III’e başvurmak için İspanya’ya gitti. İspanya ve İngiltere’nin hala teknik olarak savaşta olmasına rağmen Philip reddetti. .

“Savaş meselelerinde çok yetenekli bir adam”

Şahsen, Fawkes heybetli bir adamdı. Bir Cizvit Katolik rahibi haline gelen eski okul arkadaşı Oswald Tesimond, onu “arkadaşlara sadık, kavga ve çekişmeye karşı tavır ve hoş bir yaklaşım” olarak tanımladı.

Tesimond, Fawkes’in “savaş meselelerinde son derece yetenekli bir adam” olduğunu iddia ederken, tarihçi Antonia Fraser, “uzun, güçlü bir şekilde inşa edilmiş, kalın kırmızımsı kahverengi saçlı, zamanın geleneğinde akan bir bıyık” olarak tanımladı. gür kırmızımsı-kahverengi sakallı … bir dizi eylemci … düşmanlarının şaşkına bir tür fiziksel dayanıklılık ve fiziksel dayanıklılık yeteneğine sahip. ”

Fawkes Kardeşlik İçine Çekilir

Fawkes, 5 Kasım 1605’teki açılış oturumunda Parlamentoyu havaya uçurmak olan asilzade Robert Catesby tarafından düzenlenen bir grup komplocuya katılmak için işe alındı.

Flanders’da İspanya için savaşan Fawkes’a, Önce komploculardan biri olan Thomas Wintour yaklaştı ve Robert Catesby’nin önderliğindeki Barut Plotu olarak bilinen şeyin arasına katılması istendi.

Barut konusundaki uzmanlığı, komploda, patlayıcıyı kaynak ve tutuşturmak için ona anahtar ve çok tehlikeli bir rol verdi.

Projenin uygulanması noktası James I’nin Ustası Robert Cecil tarafından iyi şekilde tasarlanmıştı.

Tutuklanma

Fakat 18 aylık dikkatli bir planlama ve olaya saatler kala 4 Kasım 1605’te Lordlar Evi’nin altında gece yarısı tutuklandı. Mahzende otuz altı varil barut yığınının hemen altında, kralın ertesi gün meclisin açılışı için oturacağı yerdeydi.

Fawkes, çeşitli işkencelere maruz kaldı. Fawkes, her şeyi itiraf etmeden önce en korkunç acıyla iki gününü geride bıraktı. Ünlü olarak, onun itirafına dair imzası, paramparça olan bir adamın hikayesini anlatan kötü biçimlendirilmiş mektuplarında geçer.

Son Zamanları 31 Ocak 1606

Fawkes, geleneksel hainlerin ölümüne ‘asılacak, çekilecek ve dörde bölünecek’ cezasına mahkum edildi.

O sırada darağacından atlayarak, boynunu kırdı ve bu sırada hala hayatta kalması, testislerinin kesilmesi ve karnının açılmasından ve bağırsaklarının gözlerinin önünde dökülmesini izlerken çekeceği korku ve acıdan kurtuldu. Cansız bedeni mahallelere girdi ve kalıntıları başkalarına bir uyarı olarak “krallığın dört köşesine” gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.