Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri hormonların değişmesiyle ortaya çıkar. En kesin belirtilerden biri adet gecikmesidir. Hamileliğin her sürecinde belirtiler farklılık gösterir. Hamileliği kesin tespit etmek için kan tahlili yapılsa da öncesinde bir kaç belirtiyle de ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerkişiden kişiye göre değişir. Her kadının hamilelik süreci farklıdır. Bazı kadınlar da bütün belirtiler görülse de bazı kişilerde belirti olmayabilir.

Hamilelik Belirtileri ve Şişen Göğüsler

Hamilelikİlk belirtilerarasında göğüs şişmesi mevcuttur. Hatta hamileliğin ilerleyen haftalarında hormonsal değişim nedeniyle göğüslerde dolgunluk ve ağırlık hissi normaldir. Hamilelik sürecinde her ay adet günü geldiğinde göğüslerin ucunda ağrı hissedilebilir.

Hamilelik belirtilerinin arasında en erken hissedilen göğüslerde şişlik, dolgunluk ve ağrı hissidir. Aynı zamanda göğüsün kahverengi bölgesi koyulaşır. Bunun nedeni hormonların değişmesinden kaynaklanır. Aynı zamanda göğüsün etrafında sivilceye benzeyen beyaz kabarcıklar çıkabilir. Bu kabarcıkların çıkmasının nedeni meme başını rahatlatmak ve yağ üretmektir.

Sık Sık İdrara Çıkma

Hamilelik belirtileri arasında yer alan sık sık idrara çıkma durumu, döllenmenin ardından 1-3 hafta içinde ortaya çıkar. Özellikle de geceleri idrara sık çıkılıyorsa Hamilelik belirtisi olabilir.

Hamilelik Belirtileri Arasında Kanama

Embriyonun rahime yerleşmesiyle vajinada kanama oluşabilir. Döllenmenin 5-10 gün ardından adet öncesindeki kanama Hamilelik belirtilerinin arasındadır. Yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle oluşur. Eğer adet dönemiyle aynı zamana denk geldiyse kanamalar karıştırılabilir. Fakat kanamanın rengi adetle aynı değildir daha çok pembemsi ve açık tonlardadır.

Koku Hassasiyeti

İlk Hamilelik Belirtileri arasında koku hassasiyeti yer alır. Kişiyi daha önceden rahatsız etmeyen koku hamilelikle mide bulantısına neden olabilir. Kişinin çevreye karşı koku hassasiyeti gelişir. Hiç kimsenin hissetmediği kokular hamile üzerinde keskinleşir. Bu durum tamamen hormonlarla alakalıdır.

Halsizlik ve Uyku İsteği

Kişi kendini halsiz yorgun ve sürekli uykulu hissediyorsa bu durum Hamilelik belirtileri arasında yer alır. Bu durum hamileliğin hormonlar üzerindeki etkisiyle alakalıdır. Fakat bu durum hamileliğin ilerleyen zamanlarında 3-6 ayları arasında etkisi azalır. Hamileliğin son aylarında kişi kendini yorgun ve halsiz hissedebilir.

Bulantı Kusma

Hamilelik Belirtileri arasın bulantı ve kusma yer alır. Bu durum döllenmenin hemen ardından veya hamileliğin 6. Haftasıyla ortaya çıkabilir. Kimi hamilelerde bulantı ve kusma belirtisi görülmez. Genellikle sabah olurken gün orasında da tekrar edebilir. Hamileliğin 3-4 ayları arasın mide bulantısı hafifler. Fakat bazı gebelerde bu durum 9 ay boyunca devam eder.

Karında Şişlik

Karının aşırı şekilde şişmesi kişinin Hamilelik Belirtileri arasında yer alabilir. Bu durum hamileliğin hormonlardaki etkisiyle ilgilidir. Fakat bu şişkinlik adet öncesinde oluşabileceği için aceleci davranılmadan beklenilmelidir.

Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Kişinin vücut sıcaklığının 1 derece yükselmesi Hamilelik Belirtileri arasındadır. Hamileliğin hormonlar üzerindeki etkisiyle vücut sıcaklığında artış gözlemlenir. Hatta bedenin en erken verdiği belirtilerden biridir.

Adet Gecikmesi

Hamilelik Belirtileri arasında en kuvvetli ihtimal adetin olması gereken tarihte gerçekleşmemiş olasıdır. Özellikle kişi adet dönemleri aksamadan düzenli bir şekilde yaşıyorsa ve adette bir kaç gün gecikme yaşandıysa en kuvvetli ihtimal Hamilelik Belirtileri düşünülür. Bunu saptamak adına mutlaka ya idrar ya da kan testi yaptırılmalıdır.

İştahsızlık veya İştahta artış

Hamilelik Belirtileri yaşarken olası ihtimaller ele alındığında aşırı iştah açılması ve kaybı şüphe vericidir. Kimi hamileler aşerme duygusu yaşarken bazıları da tiksinme hissi duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.