Hamilelik Testi

Temel olarak uygulanması çok kolay olan Hamilelik Testi evde idrar testi ve kan değerlerinin ölçümü ile yapılabilir. Hamilelik erkeklerin spermlerinin kadının rahminden içeri girip yumurtalara tutunması ile başlayan ve 9 ay devam eden bir süreçtir. Bu süreç içerisinde kadında değişimler meydana gelir. Değişimlerin öncesinde anne adayı hamile olup olmadığını yapacağı testler sonunda öğrenebilir.

Kanda Hamilelik Testi

HamilelikDöllenmiş yumurtanın rahme ulaşması 5 ile 6 gün sürer. Yumurtayla sperm bir araya gelmesinden itibaren zigot ( döllenmiş yumurta ) sürekli bölünüp çoğalır. Zigot 8 hücreli hale gelince kandaki Beta hCG hormonu artmaya başlar.

Anne adayından alınan kanda Beta hCG değeri 5 mlU/ml’ nin altındaysa hamilelik negatif, 25 mlU/ml’nin üzerinde değer çıkarsa test pozitiftir. Bu değerler hamileliğin üçüncü haftasında itibaren artarak devam eder ve son haftasında 117.000 mlU/ml değerine ulaşır.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır

Yumurtanın spermle buluşup döllenmesinin ardından 6 ile 12 ( ortalama 10. veya 11. gün ) arasında meydana gelen embriyonun plasentası tarafından üretilip kanda değeri artan ve kadındaki adet döngüsünü devre dışında bırakan Beta hCg hormonun yükselmesi sonucunda kan testi yardımıyla hamilelik saptanır.

hCG hormonunu annenin karnından idrara karışması 3 günü bulmaktadır. Bu nedenle döllenmeden 14 ya da 15 gün sonra idrar testinde hamilelik saptanır. Hamileliğin en başlarında yapılan idrar testleri hCG hormonu miktarı belirlenemeyecek seviyelerde olduğundan negatif sonuç verir.

Düzenli şekilde adet gören anne adayının adetten 4 gün sonra yapacağı idrar testi kesine yakın sonuç verecektir. Ancak idrar testi negatif çıktığı durumlarda adet gecikmesi yaşanırsa kan testi yapılıp sonuçlara bakılır.

Evde Hamilelik Testi Uygulanması

Eczanelerde kolayca ulaşılabilecek olan test çubukları yardımıyla evde test yapmak için küçük bir kap içine konulan idrar, Hamilelik Testi kutusundan çıkan pompayla bir iki damla alınarak çubuktaki yuvarlak kısma damlatılır.

Yaklaşık olarak 20 dakika beklendikten sonra çift çizgi çıkarsa hamilelik pozitif, tek çizgi çıkarsa hamilelik negatiftir. Eğer herhangi bir çizgi çıkmazsa test çubuğu bozulmuştur.

Damlatılacak miktar gereğinden fazla olunca test çubuğu bozulur, az olursa sonuçlar yanıltıcı olmaktadır.

Evde Hamilelik Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eczaneden alınan Hamilelik Testi içindeki kullanma talimatları okunmalıdır.
  • Sabah yapılan ilk idrarla daha az seyreltik olduğundan sabah yapılan Hamilelik Testi daha net sonuçlar verir.
  • Uygulanan test sonucunda eğer bir çizgi belirgin diğer çizgi silik çıkarsa bu hamile olma durumunun yüksek olduğunu göstermektedir.
  • Silik çıkan çizgi sonucunda net bir sonuç elde edilmek istenirse birkaç gün sonra aynı test yeniden uygulanabilir.

Hamilelik Testi kan ölçümünde daha net ortaya çıkmaktadır. Aile sağlığı merkezleri hem kan hem idrar yoluyla herhangi bir ücret almadan Hamilelik Testi yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.