Hangi hastalığa Hangi Şifalı Bitki İyi Gelir

Hangi Hastalığa Hangi şifalı Bitki İyi Gelir

Doğanın bize sunduğu bitkilerin şifalarını ve bize ne kadar yararlı olacağını biliyoruz. Bu şifalı bitkiler aynı zamanda mucize şekilde ciddi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Aslında bu bitkilerin yararları hiçte azımsanacak gibi değildir.

Hangi hastalığa Hangi Şifalı Bitki İyi Gelirİlk çağlardan günüme kadar tıbbın yetişemeyeceği yerler de olmuş, özellikle eski çağlarda tedavi her zaman doğada aranmış, bitkilerin ezilmesi kaynatılmasıyla birçok tedavi de kullanmışlardır. Eski çağlarda günümüze kadar araştırılan her gün yeni yararlarını öğrendiğimiz bitkilerin halada birçok yeni keşifle ortaya çıkıyor. Şifalı bitkiler kesinlikle şu hastalığı iyileştirir diye bir şey yok bunu atlamamamız gerekir sadece kullandığımız tedaviye büyük ölçüde yardımı olacaktır. Kullanacağımızı bitkilerin yararı olduğu kadar bazı ilaçlarla etkileşimde bulunarak zararlı bir hale bürünebilir bunu gözden kaçırmayalım ve kesinlikle uzaman doktorumuza başvurmalıyız.

HASTALIKLARA İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

KANSER

ÇÖREK OTU: Çok zengin vitamin kaynağıdır. İçinde A, C, B1, B2, B6 vitaminleri vardır. Ayrıca çinko, selenyum ve magnezyum mineralleri bakımından da oldukça zenginidir. Çörek otunun bu vitamin ve minerallerden başka en önemli vitamin ‘ thymol türevi thymoquinon’dur. Çörek otunun içindeki bu bileşen akciğer, baş-boyun, kalınbağırsak, karaciğer, meme, lenfoma, lösemi, pankreas, prostat ve yumuşak doku kanserlerinde faydalıdır. Ayrıca çörek otu gebelikte önerilmemektedir.

BROKOLİ: Bu güzel bitkinin lezzetli yemekleri süslediğini biliyoruz kanser gibi çağımızın en zor hastalığına da yararı olması eminim ki hepimizin iştahını açacaktır. Brokoli selenyum, potasyum, kükürt ve diyet lifi bakımından oldukça zengindir. Brokoli kanser hücrelerine etki ederek yok olmasını sağlamaktadır. İdrar yolları, kalınbağırsak, meme kanserine faydalı olduğunu biliyoruz. Çiğ olarak ya da buharda pişirerek tüketebilirsiniz böylece vitaminleri brokoliyi terk etmeden yemiş olacaksınız.

NAR: Hem lezzeti hem de faydasının bu kadar büyük olması narın hayatımızdaki öneminin artacağını düşünüyorum. İçinde bulunan bin tane bin faydayla narda kanser hastalığına fayda sağlayan bitkiler arasında yerini alıyor. Bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir ve potasyumla bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip. Nar ayrıca tansiyon ve kolesterol ve kan şekerini düzenleyici olarak da kullanılıyor, kanser hücrelerini yok edici özelliğe sahip. Kanser türleri arasında en çok prostat kanseri ne etkisi görülüyor.

 KALP DAMAR SAĞLIĞI

SOĞAN: Soğanın antibiyotik etkisini hepimiz duymuşuzdur. Soğan Türk ve dünya mutfağının da olmazsa olamazları arasında yer alır. Doğal bir antibiyotik kaynağı olduğu için potasyum mineralleri, B ve C vitaminleri içerir. Kanı temizleme özelliği olduğu için kötü huylu kolesterolün düşmesini ve de iyi huylu kolesterolün çıkmasını sağlayarak koruyuculuğunu göstermektedir.

ASPİR ÇİÇEĞİ: Kanı düzenleyip pıhtılaşmasını sağlayan aspir çiçeği kalp ve damar hastalıkların da oldukça yararlıdır. Aynı zaman da anti bakteriyel ve antioksidan özelliğine de sahiptir. Aspir çiçeğini kan sulandırıcı kullanması gereken hastaların, kullanmaması gerekir.

ALZHEİMER HASTALIĞI

TARÇIN: Mutfağımızda birçok yerde kullandığımız tarçının da faydaları saymakla bitmeyen şifalı bitkiler arasında, tarçın kokusuyla da bizi etkilemeye ve şaşırtmaya başardı aslında tarçın kokusunun hafızayı güçlendirici etkisi vardır. Farklı şekillerde de tüketmek mümkün sütlü tatlılar da, salatalar da ve çayını yaparak tüketebiliriz. Ayrıca tarçının fazla tüketimi kan şekerinin düşmesine neden olacağı için dikkatli kullanımda fayda var.

BADEM: Kuruyemiş içinde dikkat çeken faydalarıyla da bize kendini bir kez daha sevdiren badem günlük bir avuç tüketilmesi öneriliyor. Zengin E vitamini içermesi hastalığın ilerlememesini sağlayarak fayda gösterir. Her şeyin fazlası gibi bademi fazla tüketmemiz kilo artışına, bazı ilaçlarla etkileşime geçerek ilacın etkisini değiştirmeye, lif içeriği yüzünden kabız olmanıza sebep olabilir.

ZERDEÇAL:  Düzenli zerdeçal tüketimi hastalık olmadan önce bizi hastalıktan korur, olduktan sonra da ilerlemesini önleyici etkiye sahiptir. Yemekler de ve ya süte katarak tüketebilirsiniz. Kan sulandıran ilaçlarla kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.