Kahve Karaciğerde Siroz Gelişimini Önleyebilir mi?

Siroz, sağlıklı karaciğer dokusunun fonksiyon görmeyen fibrotik yara dokusuyla yer değiştirdiği yavaş gelişen bir hastalıktır. Yara dokusu, karaciğerdeki kan akışını engeller ve karaciğerin besinleri, hormonları, ilaçları ve doğal toksinleri işleme yeteneğini yavaşlatır. Ayrıca, proteinlerin ve karaciğer tarafından yapılan diğer maddelerin üretimini de azaltır. Siroz sonuç olarak karaciğerin düzgün çalışmasını engeller.

KahveKaraciğer sirozunun en sık bilinen nedeni alkol kullanımı olup diğer yandan hepatit B ve C gibi bazı viral enfeksiyonlardan ve son zamanlarda artış gösteren yağlı karaciğer hastalığı gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Karaciğer sirozu yılda 1 milyondan fazla ölüme neden olan ciddi bir durumdur.

Alimentary Pharmacology and Therapeutics adlı dergide yayınlanan ve toplamda 430.000’den fazla katılımcıyla yapılan dokuz çalışmanın analizi (meta-analiz), her gün iki fincan daha fazla kahve içmenin, aşırı alkolün yol açtığı karaciğer hasarını dramatik şekilde (%44) azalttığını göstermiştir.

Daha fazla kahve, daha az hasar

Araştırmacılar, dokuz çalışmanın sekizinde tüketilen kahve fincanlarının sayısı arttıkça siroz riskinin azaldığını bulmuşlardır. İki fincan kahve siroz gelişme riskini yüzde 44 oranında düşürürken, dört fincan kahve yüzde 65 oranında düşürmüştür. Bu sonuçlar araştırmacıların artan kahve tüketiminin sirozgelişme riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.

Kahve ve karaciğer

Kahve, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri olan maddeler içerir. Ancak bu özeliği tek başına sirozu engellemeye yetmeyeceği açıktır. Diğer yandan bu çalışmalardan “kahve tüm karaciğer hasarınızı tersine çevirecek ve bir karaciğer nakline ihtiyaç duymayacaksınız” mesajını çıkarmakta yanlış olacaktır.

Çalışmanın sonuçları siroza gidişi engellemesi veya önlemesi açısından çok ilgi çekicidir. Dahası ileride geliştirilebilecek tedavi alternatifleri hakkında da fikir kaynağıdır. Fakat kahve aşırı alkol tüketiminin veya uyuşturucu kullanımının neden olduğu yerleşmiş karaciğer hasarını geri getirmeyecektir. Evet insanlar tolere edebilecekleri takdirde iki fincan kahve içmelidir fakat aynı zamanda -ve daha da önemlisi- karaciğerlerine zarar veren alkol alımını tamamen bırakmalıdır.

Diğer yandan kahveye kalp damar hastalıkları riskini arttırması nedeni ile fazla şeker ve krema eklenmemesi gerektiğini de belirtmekte yarar var. Kahveye koyduğumuz bol miktarda şeker ve krema kahveden elde edeceğimiz tüm yararları yok edebilir.

Sonuç olarak karaciğer sirozu gelişme riskiniz varsa; günde en az iki bardak kahve tüketin ve siroza neden olacak faktörden (alkolu bırakmak, viral enfeksiyona bağlıysa tedavi olmak) kurtulun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.