Kas Yapısı ve Gelişimi İçin Öneriler

Cilt, gözler, saçlar ve dişler güzel olsa bile, bedeni gelişmemiş ve görünüşü düzgün olmayan hiç bir kadın ve erkek güzel olamaz. Yüzü sarkmış, omuzları düşmüş, karnı şişkin ve cılız bir insanın üstün»] de en güzel elbiseler bile iyi durmaz. Biçimi bozuk bir bedeni iki olay yaratır: Kötü beslenme ve uyumsuz bir duygusal yaşam. Beden, dinç kasların kuvvetli çekişleriyle tutulur ve kaslar da yenen besinlerle! Sağlıklı olurlar.

Kas YapısıKaslar proteinden yapıldığına göre beslenmedeki protein yetersizce,   kaslar kuvvetli olamaz, gelişemez ve normal yenilenmesini yapamaz. Kaslar gevşek ve sarkıksa, kısa bir süre günde kaç gram protein yediğinizi düşününüz; % 80’i hayvansal protein sağlayınız. Karaciğer, beyin, böbrek, yumurta, yağsız et, peynir, süt ve yoğurt gibi hayvansal protein kaynaklarına öncelik tanıyınız.

Vitamin ve madenlerin çoğu ve özellikle iyot, potasyum, kalsiyum, fosfor, D ve B vitaminleri, kasların normal kasılıp uzamasını sağlamada belirli bir iş görürler. Besinlerinizde bu maddelerin bulunmasına özen gösteriniz.

Aşırı gitmemek koşuluyla kasları çalıştırmak, çeşitli beden eğitici hareketler yapmak da kasları geliştirir ve ‘kuvvetlendirir; görünüşün güzelleşmesine büyük katkıda bulunur. Günde en az 20 dakika sportif hareketler yapmalı ve özellikle karın kaslarını içeri çekerek çalıştırmalıdır.

Psikiyatrların açıklamasına göre, içe kapanık yaşayan, umudunu yitiren, hayattan korkan, ve belki de düş kırıklığına uğramış, başarısızlığa inanmış bir insan, bu duygularını yürüyüş ve duruşunda çok açık olarak belli etmektedir. Ben, birçok aşağılık kompleksinin yetersiz beslenme sonucu olduğunu ve beslenme düzelince hayata bakış açısının da değiştiğini gördüm. Kötü bir duruş ve ruhsal bunalım, kötü beslenmenin en belirli sonuçlarından biridir. Beden ve beyin sağlığı bozulan insan, değişime uğramış besinleri değil, sadece doğal besinleri yemek için elinden geleni yapmalıdır.

Görünüşünüzü etkileyen ve artık düzeltilmesi mümkün olmayan bir sağlıksız iskeleti, gelişme çağında kalsiyum ve D vitamini yönünden kötü besleyen anne ve babanız armağan etmiş olabilirler. D vitamini eksikliği çok fazlaysa, madenler iyi yerleşmediğinden kemikler geniş ve dayanıksız olur. Böyle bir kemik genişlemesi,   kötü biçimli göğüs ve yüz iskeletine, dışa fırlak diş ve çenelere, geniş bir alına neden olur.

D vitamini eksikliği çok değilse, kemikler az gelişir ve ince kalırlar; dar bir yüz ve diş dizisinde bozukluk, küçük çene kemiği oluşur. Ergenlik çağı sonunda kemiklerin gelişmesini tamamlamasıyla bu bozukluklar bir daha düzeltilemez. Bu nedenle, iskeleti iyi gelişmiş güzel çocukları olmasını isteyen anne ve babalara verilecek en iyi öğüt, bebeklikten büyüme çağı sonuna dek, yaz ve kış her gün 1000 ünitelik D vitamini vermesidir.

D vitamini alışılmış besinlerde bulunmadığı ve son 30 yılda bebek ve çocuklara balık yağı da verilmediğinden, bugün birçok yetişkin insanın iskeleti düzgün gelişmemiş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kendinizi özenle aynada inceleyiniz. Olabileceğiniz kadar ilgi çekici misiniz? Cildiniz kusursuz, dişleriniz sağlam, saçlarınız parlak renkte olsa bile, onları iyi besinlerle sürekli beslemezseniz, harika özelliklerini koruyamazlar. Güzellik, iç sağlığın bir belirtisi olduğuna göre, eğer bedeninizden güzellik ve esenlik fışkırmıyorsa, şimdiki durumunuzla yetinmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.