Kinoa Mucizesi

Kinoa yüksek besin değerine sahip çok faydalı bir bitkidir. Kinoa yetiştirilen bölgenin dışında yetiştirilemeyen bir bitki olduğundan dünya genelinde çok bilinen bir bitki değildir. İlk çağlardan bu yana Latin Amerika da ana besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. And dağlarında yetişmektedir. Tahıl olmayan ama tahıl gibi kullanılmaktadır. Çok eskiden kullanılan fakat günümüzde yeni yeni keşfedilmektedir. Kinoa  amaranthaceae ait  chenopodium bitkisinden elde edilen yenilenebilir bir tohumdur. Tahıllara benzer yönleri olsa da, buğdaygillerden değildir. Ispanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır. Asıl adı ‘Chenopodium quinoa’ dır. Yüksek besin değeri ile dikkat çeker. Aminoasit ve protein kaynağı olan kinoa, insan vücudu için gerekli olan 9 aminoasidin tamamını içerir. Kinoa MucizesiEn fazla aminoasit içeren ete oranla kinoa aminoasitlerin emilimi bundan çokdaha fazladır. Kinoa bunun yanında;  vitamin, mineral ve kilo vermenin bir numaralı anahtarı olan lif içerir. İçeriğinde bulunan  A, B, C, D ve K vitaminleri; magnezyum, demir, çinko, kalsiyum ve fosfor minerallerine sahiptir.

KİNOA’NIN FAYDALARI

 • Kinoa oksidatif strese karşı alp, karaciğer, böbrek, akciğerler ve pankreasın korunmasına yardımcı olan antioksidan içerir. Birçok tahılla karşılaştırıldığın da kinoanın antioksidan seviyesi çok fazladır.
 • Bu antioksidanların faydalarından bazıları fenolikler, polifenoller, antosiyaninler olarak sıralanabilmektedir.
 • Kinoa çok fazla protein içermez ancak yüksek protein kaynağı olarak kabul edilir. Oldukça yararlı ve iyi  lizin, metionin ve triptofan gibi temel amino grup asit kaynağıdır. Oldukça faydalı bir tohumdur. Bunların hiç biri vücutta sentezlenmez.
 • Kinoa da bulunan kalsiyum miktarı sütle eş değerdir. Bu açıdan süte ve süt ürünlerine alerjisi olan insanlar için kinoa iyi bir seçenektir. Kalsiyum kemik, sinir ve beyin için oldukça önemlidir.
 • Karaciğerde bulunan ve diyabete neden olan kötü kolesterolü ortadan kaldırır. Aynı zamanda oluşumunu engeller.
 • Tam bir B vitamini deposudur. Diğer tahıllarla karşılaştırıldığında kinoa bu konuda oldukça etkilidir.

Diyabete Karşı Kinoa

 • Diyabet riskini azaltır yüksek oranda karbonhidrat emilimini kolaylaştırır. İyi bir çözünür lif kaynağıdır bu nedenle kan şekeri kontrolü sağlamaktadır ve glikoza karbonhidrat dökümünü yavaşlatmaya yardımcı olur. Oluşan  Fenolik asitler, E vitamini bileşikleri ve hücre duvarı polisakaritleri de dâhil olmak üzere  anti-inflamatuar besinler, her tip 2 diyabet riski ile ilgili olan istenmeyen iltihabı azaltmaktadır.
 • Kinoa da bulunan yüksek lif içeriği kolesterolü azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kinoa çözünür lif safra asitleri ile bir araya gelerek kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyesini düşürmektedir. Hayvan bazlı proteine alternatif olarak kullanılabilir.
 • Kinoa kan basıncını kontrol eden bir etkiye sahiptir. Tahıl türleri arasında en fazla potasyuma sahiptir. Aynı zamanda kan seviyesini dengelemek ve düşük kan basıncını korumak için sodyum içermektedir. Magnezyum açısından oldukça zengin olan kinoa kan basıncı düşürmek için kullanılan vazodilatördür (damar genişletici etkisi olan maddelerin genel adı).
 • Kinoa sindirim sistemi için etkidir. Aynı zamanda hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelmektedir. Kabızlık nöbetlerinin sıklığını azaltmak için kinoa kullanabilirsiniz.
 • Kinoa demir bakımından yüksek besin değerine sahiptir bu nedenle anemi problemi olan insanlar önerilebilir. Anemi hastaları diyet programlarına ekleyerek destek kazanabilirler.
 • Kinoalar iltihap riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.  Obezite, enflamasyon ve hastalığı önlemek açısından önemli olan sağlıklı bağırsak mikroplarına (bağırsaktaki dost bakteriler) destek olarak fayda sağlamaktadır.
 • Lifli ve protein içermesi sayesinde kilo vermeye yardımcıdır. Tokluk hissi verdiği için kilo problemi çeken insanlar önerilir.
 • Hastalıklardan koruyarak vücut direncini arttırır.
 • Migrene karşı da kullanabileceğiniz mucize bir tohumdur kinoa, beyin damarlarını genişleterek oluşan ağrıyı geçirecektir. Besin programınıza eklemenizde fayda büyük faydası vardır.
 • Hamile bayanlar için de önerilebilen bir besin kaynağı, enerji vermesi nedeniyle rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bebeğinize de fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda emziren annelere de önerilir.

 

KİNOA’NIN YAN ETKİLERİ

 • Yüz yıllardır kullanılan kinoayı doğru miktarda kullanıldığında zarar yaratmaz.
 • Doğal bir saponin kaplaması olduğu için yıkayarak tüketilmeli aksi takdir de mide de yaralara sebep olabilir.
 • Bunların dışında kinoanın kullanımıyla ilgili raporlanmış herhangi bir yan etki görülmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.