Lazerle Leke Tedavisi

Leke oluşmasındaki en büyük etken güneş ışınlarıdır. Cilt kendisini bu güneş ışınlarına karşı korumaya aldığı anlarda, bu lekeler oluşmaktadır. İşte burada güneş ışınlarından korunmak lekelerin oluşmasının önüne geçmek adına dikkat edilecek başlıca önemli bir unsurdur. Leke TedavisiSaymış olduğumuz iç ya da dış etken fark etmeksizin cilt üzerindeki hücrelerin uyandırılması ile melanin maddesinin toplamasına sebep olmaktadır. Diğer taraftan bakılmış olduğunda ise bunun bir savunma mekanizması olduğunu söylemek yanlış kanı olmaz. Dış faktörlerden gelen etkenlere karşı deri kendisini koruma altına almaya çalışır. Etken sonraki süreç içerisinde ortadan kalkması durumunda, o madde bölge üzerinde kalabilmektedir. Bu meydana gelen oluşumlar ise ciltte leke olarak gözlemlenir. Kozmetik firmaları tarafından üretilmiş olan alkol içeren ıslak mendiller, tür sarartıcı kremler, deodorantlar ve bronzlaştırıcı kremler gibi ürünleri hatalı şekilde kullanmak cilt üzerinde lekelenmeleri fazlalaştırmaktadır. Hamilelik döneminde kullanım gören bazı ilaçlarda cilt üzerindeki lekelerin fazla oluşmasına neden olabilmektedir.

Leke Oluşmasının Önüne Nasıl Geçilebilir ?

Leke tedavisi gerçekleştirilmesi sırasında ilk öncelik verilmesi gereken oluşumun önüne geçmek olacaktır. Bu yönde yapılacak çalışmalar ile çocukluk evresinden başlanıp gün içerisinde en az 2-3 sefer olmak üzere 50 SPF faktöre sahip güneş koruyucu kıllanılması gereklidir. Buradaki söz konusu olan güneş koruyucular tabi ki sadece plajlarda kullanım gören ürünler değildir. Herhangi bir kar yağan havada dahi kullanılması önemlidir. Özellikle hamilelik döneminde cilt hassas olduğu için, cildin güneş ile temasının az sayıda olmasına özen gösterilir.

Lekelerde Tedavi Yöntemi

Lekeler için en etkili yöntem her zaman lazer tedavisi olmuştur. Birden fazla güzellik merkezinde artık bu lazer tedavileri rahat bir şekilde uygulanabilmektedir. Uygulanmakta olan lazer tedavisi sırasında lekeler içerisinde yer alan melanin ismindeki boya maddesine tutunmaktadır. Bu esnada meydana gelen yüksek enerji ile bu hücrelerin ölümünü sağlar. Oluşan ölü hücreler ve içlerinde yer alan bu boya maddesi, cilt üzerinden bir savunma mekanizmasıyla uzaklaştırılması yapılır. Böylelikle de bölge üzerindeki lekeler azalmış olur. Tedaviler 1 kürden meydana gelir. 1 kür ise 10 seanslık bir süreçtir. Genel olarak bu seanslarda haftada 1 sefer uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.