Makale Nedir?

Belirli bir konu ile alakalı, bir görüş ya da düşünceyi savunmak ve bunu kanıtlamak adına yazılmakta olan yazı türüne makale denilmektedir. Genel itibari ile makalelerin konusu yalnızca edebiyat değildir. Bununla beraber resim, müzik, bilim, siyaset, sağlık, eğitim ve spor gibi birçok farklı alanda da yine makaleler yazılabilmektedir.

MakaleGenel olarak bakıldığı zaman makalelerin kullanımının başlaması ve gelişmesi gazeteler ile beraber olmuştur. İşlenmekte olan düşüncenin karşı taraftaki okuyucuya aktarılması ve okuyucunun bundan ikna olması gerektiği için çeşitli kanıtlar ile savunulmakta olan düşüncenin desteklenmesi gerekmektedir.

Bundan dolayı da yazar başta tanık gösterme olmak üzere benzetme, örnekleme, karşılaştırma gibi düşüncenin geliştirilmesini sağlamakta olan yöntemleri sıklıkla kullanmaktadır. Hangi konu olursa olsun fark etmez, makale yazımında dil ciddi ve anlaşılır olmalıdır. Aksi durumda yani ciddiyetten uzak ve anlaşılmaz bir şekilde yazılmış olan makale ne yazık ki asla amacına ulaşmamış olacaktır.

Yazarların makale hazırlarken dikkat etmeleri gereken diğer bir konu ise giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat edilerek hazırlanması. Giriş bölümünde ele alınacak olan konudan bahsedilmeli, gelişme bölümünde konudan ayrıntılı bir şekilde bahsedilip belgeler ortaya koyulmalı ve sonuç bölümünde ise konu ile alakalı düşünceler toparlanıp okuyucuya gerekli şekilde aktarılmalıdır.

Makalenin Özellikleri Nelerdir?

 Hazırlanacak olan makale içerisinde ele alınacak olan konu bilimsel bir yöntemle incelenmelidir. Genel olarak makalenin yazılış amacı bir konu ile alakalı bilgi vermektir. Fakat bu esnada sadece bilgi verilmez, aynı zamanda verilmekte ola bilgiler de dikkatlice kanıtlanmaya çalışılır.

Yazılmış olan konuya göre makale içerisinde örnekleme, tanık gösterme ve karşılaştırma gibi farklı tarzlarda düşünceyi geliştirme yöntemleri kullanılmaktadır. Hazırlanmakta olan makalenin üzerinde durmuş olacağı temel bir düşünce vardır ve yazar da bu düşünceye karşı mümkün olduğu kadar nesnel bir yaklaşım göstermesi gerekmektedir.

Hazırlanacak olan makalelerde konu sınırlaması olmaz. Dolayısıyla gerekli olan detayların üzerinde durulması şartı ile istenilen hemen her konuda rahatlıkla makale yazılabilmektedir. Yazılmakta olan bu makaleler dergilerde ve gazetelerde yayınlanabileceği gibi eğer istenirse yazar bunları kitap haline de getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.