Makyaj Çeşitleri

Makyaj, güzel görünümü sağlayan, kusurları kapatmayı amaçlayan, tarihten günümüze kadar gelen bir işlemdir. Sahnelerde sanatçıların kullandığı makyaj çeşitleri, sadece güzellik değil aynı zaman da rollerine odaklanmalarına yardımcı olan unsurları da ortaya çıkaran işlem olarak tanımlanır. Özellikle bayanlar başta olmak üzere, baylarında bakımlı ve kendilerine bakmaları makyaj çeşitlerinin gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynamıştır. Dudaklarda, gözlerde, yanaklarda renklendirme çok farklı görünüm sağlar.

Makyaj Çeşitleri Ve Yapılışları

Makyaj ÇeşitleriMakyaj çeşitleri doğru yapılınca, yüz hatları ortaya çıkararak güzelleştiren bir araç olsa da, kötü yapıldığında felakete dönüşebilir. Bu sebeple yüz hatlarımızı tanımamız, kaliteli makyaj malzemeleri kullanmamız, tonlamalara ve gün saatlerine göre, makyajın kullanılacağı yerlere göre makyaj yapmak doğru sonuçlar sağlayacaktır.Günümüzde birçok makyaj çeşidi bulunmakta, örneğin; sıradan günlerde günlük makyaj yapılması uygunken, gece gezmelerine gece makyajı yapmak daha uygundur. Düğün günüde yoğun koşuşturmaca ve hareketlilikte bozulmaması için yapılaması gereken porselen makyajdır. Buradan yola çıkılarak, makyajın aslında bir sanat olarak algılanabileceğini, her durum ve koşula yapılan makyajın, kişilerin doğru sonuca ulaştırılacağı açıktır.

Makyaj Çeşitleri

  1. Porselen Makyaj: Oldukça etkili kapatıcı özelliğe sahip makyaj ürünleriyle, cilt son derece yapılandırılır, kısmen cilt yeniden kusursuzlaştırılır. Porselen makyaj yapılabilmesi için buna uygun kremler ve fondötenler kullanılır. Ciltte oldukça uzun süre kalıcı etki yaratır.

  2. Günlük Makyaj: Günlük kullanımlarda hafif makyaj uygulamaları çoğunluktadır. Hafif yapılı pudra ile cilt kusurlarını saklamak, rimel uygulamasıyla kullanılır, isteğe göre natürel ton far uygulanır. Dudakta doğal renkler tercih edilir.

  3. Gece Makyajı: Bu makyaj da renkler oldukça belirgindir, amaç yüz hatlarını daha çok vurgulamak ve kalıcılığı artırmaktır. Sürülen ruj, sürülen rimel, uygulanan allık oldukça belirgin ve koyudur. Yoğun uygulanan bu makyajın alanı oldukça kısıtlıdır.

  4. Show Makyajı: Bu makyaj türünde belli bir duygu ve düşünce ifade edileceğinden oldukça ağır olmaktadır. Uygulanan renkler oldukça canlıdır, kişilerin dikkatini çekebilecek ve cezbe dilecek özellikte olması en dikkat edilen noktadır. Yapılırken bu makyaj ciltlerde değişik tonlarda kapatıcı ve aydınlatıcılarla uygulandığında oldukça farklı bir havaya bürünürler.

  5. Dizi Makyajı: Oyuncuların ciltleri ve makyajları oldukça kusursuz görünüme sahiptir. Fakat durum tüm dizi oyuncularının mükemmel güzellikte olmaları değil, olan güzel görünüşü makyajla tamamlamalarından kaynaklıdır. Etkili kapatıcı ürünlerle renklendirilmektedir. Makyajın güzel görünmesindeki en önemli faktörlerde, uygulanan ışıklardır.

  6. Kalıcı Makyaj: Her daim güzel görünmek isteyen bayanlar için ideal bir uygulamadır. Kaşlar, kirpik vb. uygulamaları yapmak gözleri belirgin hale getirmek için makyaj çeşitleri uygulamalarıyla farklı bir sektör haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.