Makyaj Nedir?

Makyaj çoğu kadının kendini güzel ve iyi hissetmesini sağlayan bir eylemdir. Her kadının makyaj yapma tarzı farklıdır bu yüzden makyaj nasıl yapılır? Sorusunun cevabını haberimizde sizin de çok iyi anlayacağınız şekilde anlatmış olduk.

Makyaj Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabından daha öncelikli olanı “ben nasıl makyaj yapmalıyım?” sorusunu kendinize sormanız. Çünkü hangi makyajı istediğinizi bilmezseniz nasıl makyaj yapacağınızı da bilemezsiniz. Bu yüzden yapacağınız makyajdan kötü sonuç almanız kaçınılmaz olabilir.
MakyajCildiniz yağlı mı?
Gözleriniz büyük mü?
Ten renginiz nasıl?

Bu ve buna benzer onlarca soru kendinizi ve yüzünü tanımak için iyi bir yoludur.

Yüzünüzü ve cildinizi tanımak biraz zamanınızı alabilir ancak bu hem sağlığınız açısından hem de güzelliğinizi korumak için gerekli bir işlemdir.

Cildinizi tanıdıktan sonra ne yapmak istediğinize karar verin. Yüzünüzdeki kusurları mı kapatmak istiyorsunuz yoksa belli bölgeleri mi ön plana çıkarmak istiyorsunuz? Duru bir makyaj mı yapmak istiyorsunuz yoksa bulunduğunuz ortamın dikkatinizi üstünüze çekecek ağır şık ve gösterişli bir makyaj mı yapmak istiyorsunuz? Özel bir akşam yemeği makyajı mı yapmak istiyorsunuz yoksa dışarıda sosyal bir arkadaşlarınız ile kahve içmek için hafif bir makyaj mı istiyorsunuz? İşte tüm soruların cevabı bu haberimiz de.

Doğru Makyaj İçin Yapılması Gerekenler:

Birincil olarak makyaj yapmaya başlamadan önce yüzünüzü tamamen temizlemeye özen göstermelisiniz.

Göz makyajı nasıl yapılır?  Eğer cildiniz kuru bir yapıya sahip ise yüzünüze bir nemlendirici sürün. Nemlendiriciyi eliniz ile iyice dağıttıktan sonra yüzük parmağınız ile kremi cildinize uygulayın. Göz makyajı için en önemli olanı fardır. Ama aklınıza klasik far kavramı gelmesin. Sade bir makyaj yapacak olsanız dahi açık tonlar da  (ten rengi, pudra) far kullanmanız gereklidir. Daha sonrası için dilerseniz göz kalemi veya eyeliner yardımı ile küçük ve ince dokunuşlar yapabilirsiniz.
Yapacağınız son dokunuşlar maskara! Gözlerinizin büyük ve güzel görünmesi için kirpiklerinizin dolgun görünmesi önemlidir.

Ciltteki renk tonunu nasıl eşitleyebiliriz?  Cildinizdeki renk tonları eşitlemek için en iyi yol doğru fondöteni kullanmış olmanız.  Alacağınız fondötenin cilt renginizden ne çok koyu ne çok açık olmalı. Bu seçimi yaparken söylenenlerin aksine fondöteni kolunuza sürerek değil boynunuza deneyerek alın. Çünkü yüzünüzün rengi ile kolunuz arasında ton farkı olabilir. Bir diğer püf nokta ise uygun bir fırça yardımıyla uyguladığınız fondöten cildiniz de daha kalıcı olacaktır.

Kapatıcı nasıl uygulanmalı? Kapatıcılar fondötenlerden sonra uygulanan ve yüzünüzdeki kusurları kapatmak için harika bir üründür. Daha iyi bir etki sağlaması için kapatıcıyı uygun bir fırça yardımıyla uygulamalısınız.

Allık nasıl kullanılmalı? Allığınız yapmış olduğunuz makyaj tonuna uygun olmalı ve cilt yapınıza uygunluğu da önemlidir. Bir başka önemli olan konu ise allık fırçanızın uygun olmasıdır.

Ruj kullanımı nasıl olmalı? Çeşit ve renk olarak her geçen gün artış gösteren rujlar, makyajınızın bitmesi aşamasın da son dokunuş olabilir. Eğer göz ve yüz makyajınız ağır tonlarda yapılmış ise rujunuzu daha açık tonlarda tercih etmelisiniz. Böylece ortamdakilerin dikkatini bir noktada toplamış olursunuz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.