Saç Rengini Uzun Süre Koruma Yolları

Kuaförlerde saç boyatmak oldukça masraflı ve uzun süre gerektiren bir işlemdir. Ayrıca saçlar boyandıktan sonra 3-4 hafta içerisinde bakımı ve dip boyası yapılmaz ise ortaya kötü bir görüntü çıkar. Fakat saçlar boyandıktan sonra saç rengini uzun süre koruma yolları mevcut. Bunların doğru bir şekilde uygulanması sonucunda saçlarınız uzun süre rengini korumuş olur. Ayrıca bu yöntemlerle aynı zamanda hem bütçeden hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Saç Rengini Uzun Süre Koruma

  • Saç Rengini Koruma Yollarıİlk yapmanız gereken şeyin size uygun saç rengini bulmak olduğunu unutmayın. Doğru kararı tek başınıza verebileceğinizi düşünmüyorsanız bir kuaförden yardım alabilirsiniz. Kızıl, kırmızı, turuncu, yeşil gibi renkler saçlarda kalıcı olmayan ve kolay akan renklerdir. En iyi kuaför en iyi boya sonrası bile boyası akacak, saçlarınızın rengi solacak ve değişecektir. Bunu göz önünde bulundurarak doğru saç rengini seçin. Geçici bir saç rengi için kullanılabilir fakat uzun süre kullanılacak saç rengi için pek uygun renkler değildir.
  • Boyalı saçları sağlıklı ve parlak tutmak için en önemli yollardan biri vitaminlerdir. Saçlar için büyük önem taşıyan C vitamini saç köklerini besleyerek sağlıklı saç derisi için kan dolaşımına yardımcı olur. Önemli bir B vitamin kaynağı olan Biotin zayıf saçları güçlendirerek saç dokusunu geliştirir. Özellikle sıkı diyet programlarında vitamin eksikliğinden dolayı saçlarınız
  • Saçlardaki doğal yağlar saç boyasının ömrünü uzatır. Birçok saç bakım uzmanı saçlarınızı temizken değil, kirliyken boyanması gerektiğini söyler. Bu nedenle saçlarınızı boyamadan birkaç gün önce saçınıza şampuan sürmemeye özen gösterin. Aynı şekilde saçlarınızı boyadıktan sonra da birkaç gün şampuan kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Bu durum saç diplerinin yanması, kaşınması gibi sıkıntıların önüne geçerek, boyanın uzun süre kalıcı olmasını sağlar. Ayrıca saç boyasının saça iyice nüfuz ederek saç renginin zaman içinde daha iyi tutmasını sağlayacaktır.

Boyalı Saçlar İçin Bakım Ürünleri

  • Saçlarınız boyalı olsun ya da olması derinlemesine temizlik her zaman iyidir. Yapılan saç bakım maskeleri saçların daha sağlıklı, yumuşak ve canlı görünmesini sağlar. Saçınıza boya yapmadan yaklaşık 1 hafta önce saçınıza derinlemesine temizlik yapacak bir bakım maskesi uygulamanız saç renginin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ayrıca saç bakım maskeleri saçları çevrenin olumsuz etkilerinden koruyarak saç renginin solmasına da engel olur.
  • Renk koruyucu şampuan ve saç bakım ürünleri kullanın. Çünkü bu ürünler diğer ürünlere oranla renk solmasını önler.
  • Güneş, fön, saç düzleştirici ve su saç rengini soldurabilir. Fakat saçlarınızı suyla yıkamanız duşu alış şeklinize göre farklı sonuçlar doğurabilir. Durulama dışında suyun saçınıza direk olarak temas etmemesine özen gösterin. Sıcak su saçların kurumasına neden olan bir faktördür. Ayrıca gözeneklerin açılmasına ve boya renginin solmasına da neden olur. Saçlarınızı duruladığınız zaman suyun daha çok ılık ya da soğuk olmasına özen gösterin.
  • Saç kremi kullanırken amonyaksız saç kremi kullanmaya özen gösterin. Çünkü bunlar saç renginin daha uzun süre korunmasına yardımcı olur. Ayrıca artık piyasada her saç rengine uygun saç kremleri de bulunmaktadır.
  • Saçlarınıza fön makinesi, maşa, düzleştirici gibi ürünler kullanmadan önce ısı koruyucu bakım kremleri kullanmaya özen gösterin. Bunlar saçlarınıza hacim, canlılık ve direnç kazandırır. Ayrıca saçları besleyerek kırık saç uçlarını onarır.
  • Demir bakımından zengin gıdalar tüketerek saçlarınızı güçlendirin. Ayrıca D vitamini saç dokusunu geliştirerek büyümesini sağlar. Bol miktarda yağsız et, balık, yumurta akı, ıspanak, az yağlı peynirler ve soya tüketin. Meyve, fındık, sebze ve tahılı da mutlaka tüketeceğiniz gıdaların içerisine ekleyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.