Saç Yağlanması Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Saçlarımızla ilgili en sık karşılaştığımız problemlerinden biride yağlanmadır.  Bunu bir hastalık olarak değerlendirmeyin aslında daha çok fizyolojik durumdan kaynaklıdır. Ancak saçtaki yağlanmalar sizi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. Bu düşündüğünüz kadar kalıcı bir durum olmayıp önlem alınıp önüne geçilebilir. Fakat yağlanmaları önleyici bakım kremlerini aşırı kullanımıda saçı tamamen yağsız bırakabilir bu iyi bir şey değildir. Çünkü saç kökünüzün beslenmesi için yağa ihtiyaç vardır. Genellikle saçlarımızın kirlendiğini yıkanmaya ihtiyacı olduğunu saçtaki yağlanmalardan anlarız. Ama saç yağlanması sadece buna bağlı olarak ortaya çıkmaz farklı sebepleri de olabilir. Tabii ki sebebini araştırmalısınız bunu da bir uzmanla paylaşarak yardım alabilirsiniz.

Saç Yağlanmasını Etkileyen Faktörler

Saç yağlanması neye bağlı ortaya çıkabilir bir bakalım;

 • Saç YağlanmasıHem çevresel hemde genetik olmak üzere daha birçok sebebi vardır.
 • Saç yağlanması diye adlandırdığımız durum aslında saç derisinde meydana gelen yağlanmadır. Yani saç derisindeki yağlanmalar saç kökümüzden tellerine ulaşarak saçın yağlanmasına sebep olur. Saç yağlanmaları kıvırcık ve dalgalı saçlara oranla düz saçlarda daha fazla görülür bunun sebebi ise saç tellerine daha kolay ulaşabiliyor olmasıdır.
 • Beslenme alışkanlıkları da saçın yağlanmasına sebep olarak gösterilebilir. Bunlar genellikle yağlı besinler ve dengesiz beslenme aracılığıyla oluşur.
 • Saçlarla sık sık oynanması uğraşılması da yağlanmaya sebep olur.
 • Belkide en şaşıracağınız durum da çok sıcak suyla yıkanan saç yağlanır mı demek olacaktır. Maalesef çok sıcak su saçı yağlanmadan korumaz aksine saçın yağlanmasına sebebiyet verir.
 • Tabi ki hayatımızın her alanında bizi yoran yıpratan şeylerden bir tanesi de strestir. Stres desaç yağlanmasıda etkileyen bir başka nedendir.
 • En önemli sebeplerden bir taneside saça uygun kullanılmayan şampuan ve aşırı kullanılan saç bakım kremleri ve saç spreyleridir.

Saç Yağlanmasını Nasıl Engelleriz?

 • Öncelikle beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin, sağlıklı olan besinleri tüketin ve yağlı yiyecekleri kontrollü tüketin.
 • Saç bakımıyaparken kullandığınız düzleştiriciler, fön makinaları derinin ısınmasına sebep olur. Saç kuru olduğu için saç derisi daha fazla yağ üretir. Bu yüzden bu saç şekillendiricileri çok nadir kullanın.
 • Saç şekillendiriciler saçı kuruttuğu için duş esnasında aşırı sıcak su kullanılır. Aksine saçlarınızı ılık su ile yıkayın.
 • Özellikle saçlarınızda ki yağlanma çok fazlaysa normal market ürünü olan şampuanlardan uzak durun. Saçlarınıza uygun olabilecek ve bir uzmandan tavsiye alarak bitkisel şampuanlar ve bakım kremleri kullanabilirsiniz. Şampuanınızın ve bakım kreminizin özellikle yağlı saçlar için mi üretilmiş olmasına dikkat ediniz.
 • Saçlarınızla gün içerisinde iş stresinden kaynaklı veya genel olarak uğraşmayı seviyorsanız gün içerisinde saçlarınızla çok fazla uğraşmamaya özen gösterin.
 • Saçlarınızı sık sık taramayın çünkü saç taraması saç derisindeki yağlanmanın saç tellerine ulaşmasını hızlandırır.
 • Saç diplerinize bakım kremlerini kesinlikle sürmeyin.
 • Normal zamanlarda bile yağlanan saçlara sahipseniz kuru şampuan kullanmalısınız. Kuru şampuanı saç diplerinize uygulayın ve 2-3 dakika bekletin daha sonra dişleri sert olan bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın.
 • Saçlarınıza şekil vermek için kullandığınız jöle, sprey veya saç köpüğünü saç deriniz ve saç köklerinizden uzak tutun. Saçlarınızı bu tür ürünlerden arındırmak istiyorsanız sirkeli su veya limondan faydalanabilirsiniz. Limon saça kuru bir etki bırakacağı için duştan sonra saç ıslakken uygulayın ve istediğiniz şekli tarak yardımıyla şekillendirin. Sirkeli su için ise 1 ölçeğe 5 ölçek su olacak şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikle saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra bu karışımla saçlarınızı tekrardan durulayın. Duştan çıktıktan sonra sirke kokusu alabilirsiniz bu koku saç kuruduktan sonra gidecektir. Saç kurutmak için fön makinasını kullanmayın. Bir havlu yardımıyla saçlarınızın kurumasına yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.