Sakinleştirici Bitkiler

Sakinleştirici Etkisiyle 4 şifalı Bitki

Bilindiği gibi doğa yüzyıllardır insanı korur ve insanlara büyük ölçüde yarar sağlar bunların başında gelen yararlarından bir tanesi de şifalı bitkilerdir. Doğadan gelen bu mucize bitkiler sağlığımızı hatta ruhumuzu koruyan doğal kaynaklardır.

Sakinleştirici Bitkilerİnsan sağlığı için bitkilerin önemi ve insan sağlığına şifa olduğunu insanlık tarihinin ilk zamanlardan günümüze kadar birçok kaynakta geçtiğini ve insanların el üstünde tuttuğunu biliyoruz.

Bilindiği gibi şifalı bitkilerin bedenimize olduğu kadar ruhumuza da birçok yararı var. Bunlar sakinleştirici bitkiler hatta ruhumuza huzur katan basit bir şekilde elimizin altında bulabileceğimiz ruha şifa veren, şifalı bitkiler.

Kullanımının basitliği ayrıca bu bitkileri sevmemiz için bir neden daha yaratıyor. Tabi kullandığınız bir ilacınız var ise kesinlikle doktorunuza danışarak bitkilere başvurabilirsiniz.

Sakinleştirici Bitkiler

PAPATYA ÇAYI

Papatya bir çiçek türü olarak da çok sevilen ve masumiyeti temsil eden bir çiçektir. Aynı zamanda papatya anti bakteriyel ve kas spazmlarını hafifletici özellikleri ile birçok kültürde tedavi amaçlı kullanılmıştır.

Papatya çayı sakinleştirici etkisi ile stres azaltmak ve uykuya geçişi kolaylaştırmak amacıyla da kullanılıyor.

Çayı kendiniz hazırlamak istiyorsanız kurutulmuş papatyadan 2 kaşık önceden kaynatılmış su ya atarak demlenmesini bekleyiniz. Tatlandırmak için de isteğe bağlı bal kullanabilirsiniz yararını arttırmış olursunuz.

KEDİOTU KÖKÜ ÇAYI

İlk önce biraz kediotu kökünden bahsedelim, diğer adı ‘ valerian bitkisi ‘ olarak geçmektedir. Adını kedilerin bu bitkinin kokusunu sevmesinden ve topraktan çıkarmasından almaktadır. Bu bitkinin uyku problemi, stres sinirsel mide ve bağırsak ağrıları, kalp rahatsızlıkları ve telaş giderici etkisi vardır.

Kediotu çayı hazırlamak için bir demlik kaynar suya 1-2 çay kaşığı kuru kediotu kökü atın ve 10 dakika demlenmeye bırakın. Çay birkaç saat sonra etkisini göstermeye başlayacaktır.

MELİSA ÇAYI

Melisa çayı diğer adıyla ‘ melissa officinalis ‘ anksiyete, uyku bozuklukları ve yaraları tedavi etmek için kullanılan nane ailesine ait bir bitkidir. Melisa çayı gün de 2-3 bardak tüketilebilir.

Evde hazırlanışı ise bir fincan kadar kaynamış suya 2 çay kaşığı kuru melisa atarak 15 dakika demlenmeye bırakabilirsiniz.

SARI KANTARON ÇAYI

Sarı kantaron olarak geçen bu bitkinin birçok adı var. Halk arasında kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu, yara otu, kuzu kıran otu ve mayasıl otu olarak geçmektedir. Sarı kantaron günüm modern tıbbın da orta dereceli depresyon tedavisinde uzmanlar tarafından da önerilmektedir. Birçok kültürse kaygı ve stres azaltıcı olarak da kullanılmış. Gelin şimdi bu mucize bitkinin evde nasıl hazırlanacağına bakalım. Sarı kantaron çayını hazırlamak için bir bardak kaynamış su ya 1-2 çay kaşığı kurumuş sarı kantaron otu atıp 10 dakika demlenmeye bırakınız.

SAKİNLEŞTİREN ŞİFALI BİTKİLERİN YAN ETKİLERİ

Doğadan gelen bu mucize bitkilerin de fazla tüketimden ya da kullandığımız bazı ilaçların içerisinde bulunan kimyasallara karşı yan etkileri olduğunu da unutmamamız gerekir. Yukarıda bahsettiğim bitkiler direk beynimizin rahatlamasını sağladığı için beyinden gelen kimyasal salgıların bitkilerde bulunan maddelere yan etki yapabilir düzenli kullanım da gerçekleşecek yan etkinin daha da ciddi zararlar vermesine neden olabilir.

Böyle bir şeyin olmaması için öncelikle doktorunuza danışarak herhangi oluşacak sorunu ortadan kaldırmış olursunuz. Aynı zamanda kullandığınız bitki çaylarının dozunu da ayarlamak çok önemlidir.

Birçok yan etki görülebilecek bu çaylarda en belirgin olanlar şunalar; ağız kuruluğu, kabızlık, baş dönmesi ve kusma olarak kendini belli eder. Ayrı olarak da mide rahatsızlıkları olan reflü, mide ülseri olan hastalar da bu bitkileri doktorlarına danışarak onların kontrolünde kullanmaları gerekir. Bu bitkiler tamamen tedavi amaçlı değil kullanılan tedavi ye ek olarak kullanımda size daha fazla yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.