Sarımsak Bizim İçin Ne Yapabilir?

Sarımsak yüzyıllardır yemeklerimize lezzet katan bir sebze olmasının yanında, tansiyonu düşürücü özelliği gibi etkilerinden dolayı halk arasında biline en meşhur bitkisel ilaçtır. Sarımsak bizim için ne yapabilir?

Sarımsak Sağlığımıza Nasıl Katkıda Bulunur?

Sarımsak belli başlı altı yol ile sağlığımıza katkıda bulunur.

Sarımsak1- Bağışıklığımızı güçlendirir: Sarımsağın gerek laboratuvar ortamında gerekse insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kanser hücrelerini öldürdüğü tespit edilmiştir. Pişmiş ya da çiğ sarımsak, meyve ve sebzelerle beslenen kadınlarda kolon kanserinin görülme oranı %35 daha düşük tespit edilmiştir.

2- Vücudumuzdaki yangı (inflamasyonu) baskılar: Ağrı kesici olarak bilinen ilaçların kutularında “antiinflamatuvar” diye bir kelime yazar. Bu ilaçlara benzer bir etkiyi sarımsak yağlarının gösterdiği tespit edilmiştir. Yani eklemleriniz ya da kaslarınızda ağrı,iltihap varsa sarımsak yağı ile ovalamanız durumunda şikayetleriniz azalacaktır.

3-Kalp damar sağlığını arttırır: Halk arasında bilinenin aksine sarımsağın kolesterolü düşürdüğüne dair kesin bulgular olmasa da, atar damarlar üzerine olan olumlu etkileri ve yüksek tansiyonu düşürücü özellikleri bilimsel çalışmalarla da gösterilmiştir.

            Sarımsak tansiyonu nasıl düşürür? Kırmızı kan hücreleri (alyuvar, eritrosit) sarımsağın içinde bulunan sülfürü damarlarda genişleme yapan hidrojen sülfid gazlarına dönüştürmesi suretiyle tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür. Dünyaca meşhur gıda ve ilaç kurumu FDA (U.S. Food & Drug Administration) Kalp sağlığı için günde 4 gr sarımsak tüketilmesini önermektedir.

4-Daha iyi saç ve cilde sahip olmamızı sağlar: Sarımsağın içerdiği antioksidanlar ve antibakteriyel özellikler, sivilceye neden olan bakterileri öldürerek cildinizi temizleyebilir. Bazı veriler sarımsağın sivilce üzerine sürülmesi durumunda bakterileri uzaklaştırdığını göstermiştir. Tabi bunu yaparken cildinizde yanma hissedeceğinizi unutmayın!

5-Yiyeceklerimizi korur: Yine taze sarımsaktaki antibakteriyel özellikler, gıda zehirlenmesine neden olan salmonella ve E. coli gibi bakterileri öldürebilir.

6-Ayak mantarını tedavi et: Sarımsak bakteriler gibi mantarlarla da savaşır. Ayak mantarınız varsa ayaklarınızı sarımsak suyuna batırın ya da ayaklarınıza çiğ sarımsak sürün.

Sarımsaktan tam olarak yararlanmak için nelere dikkat edilmeli

Sağlık açısında en yüksek yarar çiğ sarımsaktan elde edilir. Sarımsağı ısıtma ya da yemeğe koyma pH dengesini değiştirebilir. 60 derecenin üzerindeki sıcaklıkta yapısı bozulacağı için yemeklere pişerken değil piştikden sonra eklenmesi (yemek ocaktan indirildikten sonra küçük parçalar halinde) daha uygundur.

Dikkat edilecek birkaç nokta

Sarımsağın birçok faydası olmasına rağmen diyete aşırı miktarda eklenmesi mide rahatsızlığı, şişkinlik, ishal, ağız ve vücut kokusu gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Ayrıca çok miktarda taze ve kuru sarımsağa temas etmeniz, cildinizde batma hissine neden olur. Sarımsaktan kaynaklı cilt lezyonlarını önlemek için mutfak eldivenleri giyebilirsiniz.

Sarımsak takviyeleri nadiren baş ağrısı, yorgunluk, iştah kaybı, kas ağrıları, baş dönmesi ve astım atakları veya deri döküntüleri gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Eğer kan sulandırıcı ilaçlardan alıyorsanız, sarımsak bu ilaçların etkisini arttırarak kanama gibi durumlarda kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.