Şifalı Yasemin Bitkisi Ve Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Bitki çayları arasında aromalı ve hoş kokulu dediğimizde ilk aklımıza yasemin çayı gelir.  Yasemin çok faydalı bir bitkidir. Zeytingiller familyasının Jasminum cinsinden gelmektedir. Yıl boyunca yeşil kalabilen ve beyaz renkli çiçekleri olan yaseminin 200’e yakın çeşidi vardır.  Diğer isimleri  ‘ Yasemen, Jasminum, Jasmine, Jasmin ’ olarak biliniyor. Himalaya ve Çinin batısından geldiği söylenen yasemin eski Çin, Fars ve Mısır yazılarında bahsedilmektedir. Yasemin BitkisiAynı zamanda Arap yarım adası ve Çin ipek yolunda ticareti de yapılmıştır. Yasemin Endonezya, Pakistan ve Filipinler’in ulusal çiçeğidir. Yasemin çayı kokusu ile etkilediği gibi faydaları ile de çok faydalı bir bitkidir. Yasemin kalp krizi riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, diyabet sorununu giderir, sakinleştiricidir, kalp damar oluşumunu engeller, sindirim sürecini iyileştirmekte ve kolesterol değerlerini düşürmekte vb. gibi birçok faydası vardır. Aynı zamanda Yasemin çayı tüketmek kateşin ve epikateşin gibi vücudumuzda nadir bulunan oldukça faydalı antioksidanları temin etmekte oldukça etkilidir.

YASEMİN ÇAYININ FAYDALARI

 • Yaseminçayının sakinleştirici kokusunun yanın da stres gidermek için de oldukça etkilidir. Gerginlik ve endişeyi azaltmaktadır. Stres ve endişe gibi sorunlarınız varsa bir fincan yasemin çayı rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda baş ağrıları ve kas ağrılarına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre yasemini 5 dakika kokladığınız da kalp hızını olması gereken seviyeye getirerek sakinleşmesini sağlamaktadır.
 • Yaseminçayının en çok övülen yanı yumuşak ve lezzetli tadının içeriğinde bulunan yüksek antioksidan özelliğidir. Yaseminçayının içeriğinde bulunan en önemli antioksidan kateşinlerdir. Yasemin çayının içeriğindeki bu antioksidan diğer çaylarda bulunanlardan farklıdır. İçeriğinde  kateşinler antioksidanları yasemin çayının talep görmesinin en önemli nedenidir; çünkü kateşinlerin vücutta bazı ciddi hastalıkların önlenmesi için oldukça etkili olduğu belirtilmiştir.
 • Yaseminçayı kalp ve damar hastalıklarının tedavisine çokça kullanılır. Çünkü yasemin çayı LDL kolesterolünü engellemektedir ve böylece LDL kolesterolünün iltihaplanmasını engellemektedir. Aynı zaman da bu da vücuttaki kısıtlı kan akışı oranını azaltmakta böylece kalp krizi geçirme riskini düşürmektedir.
 • Yaseminçayının antioksidan özelliği çok güçlüdür bu nedenle vücutta deforme olan serbest radikallerle savaşabilmektedir. Bu serbest radikaller vücutta ki kanser hücrelerinin gelişmesini sağladığı bilinmektedir. Antioksidanlar ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlattığı gözlemlenmiştir.
 • Serbest radikaller cildinizin tedavi aşamasındaki düzeninin bozulmasına sebebiyet verebilmekte ve kırışıklığa neden olmaktadır. Yani antioksidanın faydalarından biriside yaşlanmaya karşı koruyucudur.Serbest radikaller birçok yönden zararlı olduğu gibi yaşlanma sürecini de hızlandırmaktadır; ayrıca kanserle de ilişkili olduğu zaten bilinmektedir. Yaseminçayı bu sebepten oluşabilecek kanser gelişimini engellemektedir.
 • Yaseminçayı kan dolaşımını arttırmaya yardımcıdır böylece yükselen kan basıncı oluşumu nedeni ile tromboz, felç, kan pıhtılaşması, beyin hasar ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir.
 • Aynı zamanda yasemin çayı diyabetin olumsuz etkilerine iyi gelmektedir. Diyabet şekeri metabolize etmektedir fakat yasemin çayı  diyabeti önlemeye yardımcı olmaktadır.
 • İçeriğinde bulunan yüksek derecede antioksidanlar grip ve soğuk algınlığın da oluşan enfeksiyonların gelişimini engellemektedir. Vücuda giren bakterilerin gelişmesini de önlemektedir.
 • Yaseminçayı zararlı bakterilerin yok olmasını sağladığı gibi yararlı olan bakterilerin gelişmesine de yardımcı olmaktadır. Bu özellik sindirim ve gene bağırsak sağlığı için oldukça önemlidir. Bağırsaklar da yararlı bakterilerin yeteli olması IBS ve ülser gibi rahatsızlıklara yardımcı olur.
 • Olukça yararlı olan yaseminçayı metabolizmayı hızlandırır bu özelliği kilo problemi çeken insanlar için oldukça yararlıdır.
 • Kasları rahatlatan özelliği ile yaseminçayı oldukça yararlıdır. Eklem ve romatizma ağrılarını rahatlatmaktadır. 

YASEMİN ÇAYININ YAN ETKİLERİ

 • Tavsiye edilen tüketim miktarının üstünde kullanımı önerilmemektedir. Fazla kullanılması bazı yan etkilere neden olabilir. İçeriğinde bulunan kafein özelliği dikkat arttırmak da ve uyuklamayı azaltmaktadır. Fazla tüketilmesi önerilmez.
 • Hamile ve emziren kadınların kafein nedeni ile kullanmaları önerilmez.
 • Güzel kokulu yasemin çayının ortalama gün 2 fincan içilmesi önerilmektedir. Fazla kullanılması yan etkilere sebep olabilir. Aynı zamanda devamlı kullandığınız bir ilaç varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.