Sivilce Nasıl Geçer?

Genellikle ergenlik çağı ile birlikte başlayan sivilce (akne) çok sık karşılaşılan cilt problemlerinden biridir ve tedavi edilmez ise ciltte kalıcı izler bırakabilir. Ciltte yağ oranı yüksek noktalarda çıkar. Çoğunlukla ergenlik döneminde görülmekle beraber her yaşta görülebilen bir cilt hastalığıdır. Çoğunlukla yüz, göğüs, boyun, omuz ve sırt bölgesinde görülmektedir. Özellikle yüzdeki sivilceler tedavi edilmediği takdirde kalıcı bir iz bırakarak fiziksel görüntünün bozulmasına sebep olur. Buda genellikle insanlarda psikolojik etkilere yol açar. Bu sebeple sivilce tedavisi önemli bir etkendir. Sivilceler bazen beyaz bazen siyah noktalar şeklinde çıkmaktadır. Bazen ise sert kistler şeklinde oluşur ve ağrıya sebep olur. Püstül adı verilen iltihaplı sivilceler de vardır.

Sivilce İçin Yapmanız Gerekenler

Sivilceİlk olarak cilt temizliğine özen göstermeniz gerekmektedir. Cildinizi günde iki kez sabah ve akşam tahriş etmeyecek şekilde düzenli olarak yıkamanız gerekmektedir. Böylece yüzünüzde gözenekleri tıkayan kirlerden kurtulabilmeniz mümkün. Kullandığınız cilt temizlik ürünlerinin cildin doğal ph’ına uygun olmasına dikkat edin. Cildinizi yağlardan kurtarmak için de haftada 2- 3 kere kil maskesi uygulayabilirsiniz. Gözeneklerinizin genişlemesi için haftada bir kez buhar banyosu yapabilirsiniz. Bu şekilde siyah noktalardan kurtulmanız da kolaylaşacaktır. Beslenmenin sivilce oluşumuyla ilgili bir etkisi kanıtlanamamıştır. Fakat yine de sebze meyve ağırlıklı beslenmeniz daha sağlıklı olacaktır. Uykunun da hormonlar üzerinde etkisi olduğundan dolayı günde 7 saat uyumak hormonların aktivitesini düzeltir. Sivilcelerin sıkılması ciltte yaraya sebep olur ve iz bırakır. Üstelik sivilcenin iltihaplanarak yayılmasına neden olur. Ihlamur ve rezene gibi çaylar cilde çok faydalıdır ve mikrobu temizlemeye yardımcı olur.

Sivilcenin Oluşumu

Kıl köklerinin içerisinde yer alan yağ bezlerinin cilde açılan kanalları vardır. Bu kanalların tıkanmasıyla birlikte sivilce oluşumu meydana gelmektedir. Bu yağ bezlerinden sebum adı verilen bir madde salgılanarak cildi korumaya yardımcı olur. Kıl kökünden dışarıya çıkamayan sebum birikerek sivilce oluşmasına sebep olur. Bu maddenin burada birikmesiyle birlikte bakterilerde oluşur ve bu bakterilerin çoğalması ile birlikte ciltte iltihap, kızarıklık, ağrı ve şişlik oluşur. Bu durumun uzun sürmesi ile birlikte sivilce patlayarak dışarı çıkar.

Sivilce Tedavisi

Cildinizde oluşan sivilceleri tedavi etmeniz uzun sürebilir ve iyileşmesi zaman alabilir. Yani tedaviye yanıt vermesi uzun süren bir cilt hastalığıdır. Bu nedenle sabırlı olmanız ve tedaviye düzenli olarak devam etmeniz gerekmektedir. Bir cildiye uzmanına başvurarak tedaviye başlayabilirsiniz. Sivilce tedavisinde kullanılan çok sayıda ilaç bulunmaktadır. Bu yüzden hangi ürünü kullanacağınıza cildiniz için en uygun ilacın hangisi olduğuna doktorunuz karar verecektir. Yoğun sivilceli olan hastalara 2- 3 ay süren bir antibiyotik tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinde sivilcenin türü ve şiddeti, hastanın yaşı ve cinsiyeti önemli bir etkendir. Tedaviye yardımcı olmak için cildinizi yumuşak bir sabunla yıkamanız önerilir. Cildinizi çok kurutacak temizleyicilerden ve sabunlardan uzak durmanız gerekmektedir. Cildinize uygun cilt bakım ürünleri kullanmalısınız. Cildinizi çok yıkamanız da cildinizin yağ ve nem oranının düşürür. Bu yüzden çok sık yıkamayın. Cildinizi tahriş edecek giysiler giymeniz de sivilcenin iyileşmesini geciktiren bir etkendir.

Sivilce Oluşumunu Arttıran Faktörler

Sivilcenin oluşumunu etkileyen birçok faktör vardır. Yani sivilcenin tek bir etkenden değil birden fazla etkenin bir araya gelmesinden oluşur. Deride bulunan p.acnes bakterisinin çoğalmaya başlamasıyla birlikte sivilce de artmaya başlar. Sivilce oluşumu genetik olabilir. Yani anne ve babanızda sivilce olması sizde sivilce olması ihtimalini arttırmaktadır. Ayrıca sivilce oluşumunda hormonların da büyük bir etkisi vardır. Sivilcenin oluşumuna sebep olan hormonların başında androjen grubu hormonlar yer almaktadır. Androjen hormonlarının artması ya da derinin bu hormonlara karşı hassas bir duruma gelmesi sonucu sivilce oluşur. Güneş ışığının sivilceleri iyileştirmede etkisi olduğu bilinmektedir. Fakat uzun süreli güneş ışığı da ciltteki lekeleri arttırır. Sivilcelerinizi kapatmak için kullanacağınız kozmetik ürünleri sivilcelerin daha da artmasına ve kötü olmasına yol açar. Çünkü makyaj deri gözeneklerini tıkayarak cildi bozar. Sivilcenin oluşmasına sebep olan etkenlerden biri de stres ve endişedir. Özellikle öğrenciler için sınav dönemleri çok stresli geçer ve bu dönemde sivilce oluşumu daha da artar. Kadınlarda adet dönemlerinde hormon miktarının değişmesi ile birlikte de sivilce oluşumu meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.