Zayıflatan Bitkiler

Zayıflatan Bitkiler Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sağlığımız bize sunulmuş en büyük nimettir. Bedenimizin ve ruhumuzun sağlam olması hayat kalitemizin artmasına yaşamımızın düzgün ve yolunda gitmesi açısından çok önemli ve değerlidir. Sağlığımızı korumanın başında dengeli ve sağlıklı beslenerek kendimizi ve kilomuzu korumamız gerekiyor.

Zayıflatan BitkilerKilo kontrolü yapmak için en başta neden kilo aldığınızı yani sebebini anlamanız gerekiyor bunun için de uzman bir doktora ya da diyetisyene başvurarak kilo alışınızın sebebini öğrenmeniz ve ona göre bir yol izleyebilirsiniz kilonuzun bölgesel mi ya da genel mi olduğunu fark ederek başlayabilirsiniz.

Kilo almanın nedenleri yetersiz egzersiz, az uyku, fazla uyku, aşırı stres, yanlış uygulanan diyet, metabolizma sorunu gibi sorunla nedenlerden bazılarıdır.

Doğanın bize verdiği şifalı bitkilerin yararlı saymakla bitmiyor ve de birçok hastalığa iyi geldiği gibi kilo sorunu yaşayan insanlara da büyük ölçüde yardımcı oluyor.

Gelin birlikte bu yararlı mucize bitkilere bir bakalım. Bu uyarıcı bitkiler düzenli olarak yemeklerden önce veya yemek esnasında tüketilmesiyle etkilerini arttırır. Şişkinlik gidererek hazma yardımcı olur ayrıca idrar sökücüdür ve zararlı toksinleri vücuttan atarak zayıflamaya katkı sağlar. Tabi kullanacağınız her bitkinin yan etkilerinin olduğunu unutmayalım ve doktorunuza sormadan kullanmayınız.

Zayıflamaya Yardımcı 5 Şifalı Bitki

Biberiye Bitkisi

Biberiye bitkisi yemeklere güzel tat ve hoş koku vermek amacıyla da kullanılan mucize bir bitkidir. Biberiye bitkisinin yakıcı özelliği yağ olarak ya da çay olarak tüketerek kullanılabilir yağ olarak tüketimi daha hızlı yakma etkisi gösteriyor. Metabolizmayı hızlandırıcı sindirim sistemini harekete geçirici özelliği vardır.

Zayıflamak İçin Maydonoz

Yaygın olarak Akdeniz bölgesi bitkisi olan maydanoz çeşitli yemeklerde tat vermesi ve görsel güzellik amacıyla kullanılan bir bitkidir. Maydanozun zayıflatıcı özelliği son zamanlar da çokça kullanılıyor. Maydanozu suyunu sıkarak kullanıyoruz maydanoz hazmı kolaylaştıran ve de şişkinliği aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda idrar sökücü ve sindirim sistemi düzenleyici özelliğe sahiptir.

Zayıflamak İçin Mate Yaprağı

Mate yaprağı mate çiçeğinin yaprağıdır. Avrupa da ‘ yerlilerin yeşil altını ‘ olarak çok fazla kullanılan ve yaygın olan bir bitkidir. Latince adı  ‘Ilex paraguariensis ’  olarak geçen bu bitki zayıflamak için kullanılan bitkiler arasında en çok kullanılan ve işe yarayan bitkidir. Avrupa da obezite tedavisinde kullanıldığı için popülerlik kazanmıştır.

Mate yaprağı bitkisinden; mate yaprağı çayı, mate yaprağı macunu ve mate yaprağı tentürü vb. yerler de kullanılıyor. Çeşitli vitamin ve mineraller içeren mate yaprağı bitkisi aynı zamanda çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir. Vücutta fazla suyun atılması ve iştah kesici etkiye sahiptir tokluk hissi vererek direnç arttırıcıdır.

Zayıflamak İçin Funda Yaprağı

Zayıflatan funda yaprağı, Latince adı  ‘Herba Ericae’ olarak geçiyor. 600 den fazla çeşidi olan funda yaprağı ülkemiz de Trakya ve Kuzey Anadolu’da yaygındır. Funda yaprağı bitkisinde funda yaprağı çayı ve funda yaprağı keri yapılır.

Funda yaprağının zayıflatıcı olması yağ yakma özelliğinden geliyor. Ayrıca da funda yaprağının idrar sökücü özelliği sayesin de vücuttaki ödemi atmasına neden oluyor.

Zayıflamak İçin Isırgan Otu

Her an her yer de karşımıza çıkabilecek yaygın bir bitkidir ısırgan otu, tabi yararları da çok fazladır. Çok eski çağlar da bu ya da kullanılan ısırgan otu birçok ülke de şampuan, yağ, sabun ve krem olarak kullanılıyor. Zayıflatıcı etkisi de olan ısırgan otu idrar söktürücü ve ödem atıcıdır.

Yağ yakma özelliği de olan ısırgan otu yağları yakarak zayıflamamıza katkıda bulunur. Tabi ısırgan otunu kendiniz toplayacaksanız yanınıza eldiven almayı unutmayın çünkü dokunulduğun da kaşıntı yapan bir özelliği vardır ve sizde alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.